28 мај, 2020

Како да ги натерате децата да јадат зеленчук: Џејми Оливер објави КАРАНТИНСКИ РЕЦЕПТ кој родителите мора да го знаат!

30 април, 2020, Нема коментари
Познатиот британски готвач е горд татко на пет деца и понекогаш мора да ги користи сите свои вештини и кулинарски трикови за да ги задржи своите малечки здрави. Џејми Оливер (44) сподели рецепт на...

Пијани крофни: шупливи внатре, крцкави однадвор – со оваа тајна состојка, сите успеваат!

30 април, 2020, Нема коментари
Совршени крофни кои се подготвуваат со необичен додаток – ракија. Состојки: 2 дл млеко 1 квасец 2 јајца 1 лимон 2 лажици шеќер 1 лажичка ракија 1 лажица маст или маргарин Подготовка: Прво замесете...

Џејми Оливер има 10 одлични совети како да ја подготвите совршената скара и лесно да станете мајстор за скара

29 април, 2020, Нема коментари
Да се ​​биде најдобриот мајстор за скара е всушност еден вид чест, признава Џејми Оливер и нуди совети како да станете токму тоа. Ако веќе сметате дека сте одлични во оваа работа исто како...

Запечени палачинки со мортадела и сирење

29 април, 2020, Нема коментари
Според некои извори палачинките потекнуваат од западно француската покраина Бретања, каде што биле приготвувани уште пред нашата ера. Овој пат, рецептот е за солена варијанта Потребни состојки (за 4 лица): 8 парчиња мортадела 2...

Вака Виенските шницли за 4 лица би испаднале совршени

29 април, 2020, Нема коментари
Постојат многу начини да направите вкусни виенски шницли, а овој рецепт сигурно ќе им се допадне на сите. Состојки (за 4 лица): 4 парчиња телешко или говедско месо, колку што е можно поголеми, тенко...

Њоки во сос од горгонзола и ореви

29 април, 2020, Нема коментари
Њоките во сос од горгонзола се познато, старо и добро јадење, но доколку ги зачините со мелени одреви и со уште неколку ситници, ќе добиете ново и уште подобро јадење кое не смеете да...

Сматете “шакерато” за 5 минути: рецепт за кафе без млеко

29 април, 2020, Нема коментари
Пенастата крема на еспресо можете да ја добиете и без млеко или врвен апарат за кафе. Италијаните го довеле до совршенство подготвувањето на кафе, а нивниот омилен летен пијалок им е еспресо шакерато, идеално...

Совршен ручек за малку пари: Потребни се само три состојки

28 април, 2020, Нема коментари
Ако сакате вкусен и кремаст оброк, а да не е прескап, овој рецепт ќе ве воодушеви. За да го подготвите ова јадење ви требаат само три состојки: 500 гр пилешко филе 2 ќесички супа...

Ултимативен детокс: Се што ви треба е шптребно во само една чаша!

28 април, 2020, Нема коментари
Овој пијалок ќе ви го исчисти организмот, ќе ви ја обнови енергијата и ќе ви ги даде сите потребни витамини и минерали. Пијалок од овој хранлив состав е идеален за утринските часови, бидејќи ја...

Сладолед торта со нутела, плазма и јагоди (ВИДЕО)

27 април, 2020, Нема коментари
Лесна и освежителна торта која мора да ја пробате! Состојки: 500мл шлаг 180гр павлака 10 гр ванилин шеќер 30-100 гр шеќер во прав (по ваш избор) 300гр јагоди 2-4 лажици нутела (по ваш вкус)...

Еве како да направите совршена пена за капучино во микробранова печка!

27 април, 2020, Нема коментари
Совршена капучино пена може да се направи дома иста како од твоето омилено кафуле, а тајната е во млечната пена. Ќе ви го кажеме процесот на правење кремаста пена во само два лесни чекорa...

Супа од кромид, компир и коприва

27 април, 2020, Нема коментари
Нутриционистите велат дека обичниот или шумскиот кромид се поздрави од лукот, а копривата е познато дека го зајакнува имунитетот и го подобрува квалитетот на крвта. Обединети во супа од ароматични кремови, рецептот на блогерот...

Ана Ивановиќ реши да го изненади сопругот со овој рецепт

27 април, 2020, Нема коментари
Тенисерката Ана Ивановиќ одлучила да го израдува својот сопруг, поранешниот фудбалер Бастијан Швајнштајгер со леб од банани. Таа споделила фотографии со своите фанови од подготовките на лебот. Потоа започнале да летаат коментари, како за...
Почетна // Категорија "Eat & Drink Story" (Page 7)
Горе