31 мај, 2020

Вкус кој потсетува на детство: Домашни кифли со шунка!

Сите состојки можете да ги најдете во вашата кујна Потребно е: 1/2 литар млеко 1 лажичка шеќер 50 гр квасец 2,5 дл масло 2 лажички сол 1 кг брашно 1 јајце сусам или ким ...

БАЈАДЕРА со кикирики – се топи во уста

Состојки: 300 гр шеќер 2 дл вода 200 гр маргарин 300 гр несолени мелени кикиритки околу 300 гр мелени бисквити 50 гр темно чоколадо или 2 лажици какао 100-150 гр чоколадо за прелив и...

Јапонски суфле палачинки

Едноставен десерт со малку шеќер. Иако сите сме верни на домашните палачинки, веќе долго време и американските палачинки се многу популарни. Нивното тесто е значително подебело од палачинките кои најчесто ги прават мајките и...

Двојна чоколадна сензација: Мафини кои ќе ги паметите! (Видео, Рецепт)

Потребни состојки за три калапи: 125 гр путер; 125 грама шеќер; екстракт од ванила; 2 јајца; 125 гр брашно; сол; 1/2 лажичка сода бикарбона; 100 гр црно чоколадо; 150 гр чоколаден намаз. Подготовка: Измешајте...

Солена пита од компири, јајца и сланина: Највкусен појадок, ручек и вечера за 45 минути (ВИДЕО)

Состојки за подлога: 450 грама компири 3 лажици маслиново масло 2 лажички сол ½ лажичка бибер 1 лажица рендан пармезан Состојки за полнење: 5 јајца 200 мл млеко 1 домат 50 грама млад кромид...

Која е тајната на Меланија Трамп? Напиток кој го намалува апетитот, желбата за слатки и го забрзува слабеењето!

Меланија откри мал трик со кој ја одржува нејзината совршена линија. Со оглед на тоа дека е поранешна манекенка, не изненадува што Првата дама ги знае сите мали трикови за одржување на витка линија....

Чоколадни бомбици: слатки залчиња за комплетно уживање!

Состојки: 300 гр чоколадни мусли 150 гр бело чоколадо 100 гр путер 2 лажици какао Подготовка:  Иситнете ги муслите со сукало. Стопете го путерот во чоколадото и додадете ја смесата во муслите. Додадете го...

Само 3 состојки: Рецепт за мус од јагоди готов за помалку од 15 минути

Мус е кремаст и лесен десерт што може да се подготви од различни солени и слатки намирници. Ве предизвикуваме да ја искористите сезоната на јагоди и да направите вкусен мус од овие фини плодови....

Напиток кој освежува: Направете лимонада со ЈАГОДИ, овој микс ќе им се допадне на сите!

6 мај, 2020, 1 Коментар
Секој сака „класична“ лимонада, но онаа јагоди додава целосно уживање. Еве што ви е потребно. Состојки: 1 филџан шеќер 1 филџан вода 400 гр исечени јагоди 5 лимони 1, 5 л вода Подготовка: 1....

Ултра брз десерт! Шарен ролат кој ќе го обожавате!

Покрај тоа што изгледа феноменално, исто така ќе ве маѓепса со вкусот. Потребни состојки: 4 јајца, 80 гр брашно, малку прашок за пециво, 40-50 мл масло, 50-100 гр шеќер, 50 мл млеко, 1 лажица...

Чоколаден сутлијаш – вкусен и сочен десерт

Одлична прилика да го почувствувате вкусот на Турција, додека ги гледате Вашите омилени телевизиски серии… ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 60 грама чоколадо 2 лажици цимет 3 лажици шеќер 30 грама маргарин 100 грама ориз 500 милилитри...

Дали сте пробале домат полнет на ваков начин?

Еве ви предлог за ручек за утрешниот ден Состојки: – 500 гр бело пилешко месо – 1 чешне лук – 50 гр копар – нане – 1 лажица ворчестер сос – сок од половина...

Маринада која ќе го претвори секое месо во најсочна магија: Неодоливо меко и полно со вкус!

Оваа фантастична маринада ќе го направи вашето месо двојно повеќе сочно, зачинето и да се топи во устата. Можете да маринирате бело месо, стек, свинско филе, па дури и мисирка – и ќе добиете...
Почетна // Категорија "Eat & Drink Story" (Page 6)
Горе