28 февруари, 2020

Радио

ПРОБАЈТЕ ГИ НАЈЕДНОСТАВНИТЕ палачинки со само три состојки!

20 септември, 2018, Нема коментари
Палачинките на мнозинството луѓе им се омилен десерт, а сега ќе бидат уште полесно подготвени со само три состојки. Состојки банана две јајца цимет Подготовка Бананата излупете ја и изгмечете во сад. Потоа додадете...

Брзи чупавци-без печење

19 септември, 2018, Нема коментари
Овој брз и интересен рецепт можат да го прават и деца, има само 4 состојки. Состојки 200 гр пишкоти 150 мл павлака за шлаг 100 гр чоколадо Кокос Подготовка Стопете го чоколадото во загреаната...

Плескавици од киноа и зеленчук: Ќе ви се допаднат при првото залче!

18 септември, 2018, Нема коментари
Крцкавоста на киноата и преливот од рен никој нема да го остави рамнодушен. Може да се послужат како предјадење или главно јадење. Состојки киноа 1 чаша (200) гр зеленчукова супа 2 исти чаши замрзнат...

Колачиња “за пет минути”

17 септември, 2018, Нема коментари
Овие топчиња од морков се вкусен и здрав десерт што се прави за “пет минути”. Потребно ви е: Еден голем морков, измиен, излупен и изрендан Шест урми, исецкани Четвртина чаша (40 грама) сушен ананас,...

БРЗ КОЛАЧ СО ЈАБОЛКИ

7 септември, 2018, Нема коментари
Состојки 3 јајца прстофат сол 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер 180 гр павлака 150 мл масло 110 гр брашно 1 прашок за печиво 4 јаболки половина лимон 4 лажици џем по избор Подготовка...

Pizza компири

6 септември, 2018, Нема коментари
Дека компирот добро оди со италијанскиот специјалитет, проверете од прва рака и уживајте во него со напиток со меурчиња. Состојки 8 големи компири 3 лажички вегета 300 гр шунка за пица 500 мл сос...

Крем од лешници од само 3 состојки: Совршен за палачинки!

5 септември, 2018, Нема коментари
За подготовка на овој вкусен крем потребни се само три состојки. Купените кремови се неверојатно скапи, а не сме сигурни и дали се здрави. Затоа ви го даваме овој рецепт за совршен крем од...

Чоколаден банана леб со малини

4 септември, 2018, Нема коментари
Состојки: 2 јајца 3 банани 125гр маргарин 100гр кафеав шеќер 200гр брашно 200грмалини 1 прстофат сол 100гр темно чоколадо малку цимет 25гр какао на врв на ножот сода бикарбона Подготовка: Со вилушка изгмечете ги...

Јогурт куглоф со јаболки, мек и неодолив!

3 септември, 2018, Нема коментари
Со малку труд и вештини ќе го добиете овој врвен десерт. Состојки: јajца 3 шеќер 150 гр. јогурт 200 мл. масло 150 мл. остро брашно 150 гр. меко брашно 150 гр. ванилин шеќер прашок...

Киш со сланина: вкус кој не се заборава!

31 август, 2018, Нема коментари
Состојки: брашно 200 гр путер 100 гр малку сол вода 7 дл Фил: сланина 200 гр спанаќ 100 гр сецкан кромид 1/2 чаша јајца 4 павлака 1 дл Подготовка Од брашното, путерот, солта и...

Појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија: Смути од боровница и банана

30 август, 2018, Нема коментари
Не само што е здраво да се пие смути од боровници, туку има и многу интересна боја поради која помладите членови на семејството ќе сакаат да го консумираат со задоволство. Боровинки се сини, поточно...

Овесни колачиња: Брзи, крцкави залчиња со незаборавен вкус!

29 август, 2018, Нема коментари
Здрава, блага ужина која го задоволува секој вкус!  Состојки 2 банана 1/3 чаша путер од кикирики 2/3 чаша пире од јаболко 1 лажица екстракт од ванила прстофат сол 1/2 лажичка цимет прстофат мелено каранфилче...

Сочни и вкусни поховани тиквички од рерна

28 август, 2018, Нема коментари
Омилен начин за поховање на тиквички,едноставен и брз, а тиквичките остануваат меки и вкусни! Состојки: 2 тиквички сол 4 јајца 150 гр презла 200 гр брашно Маслиново масло или сончогледово масло Подготовка: Излупете ги...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 5)
Горе