Category: Eat & Drink Story

.jpg
Една од заштитените знаци на есента е дефинитивно тиквите. И покрај тоа што е вкусна кога се пече, или кога се прави пита од неа, можеме да ја користиме и на други начини. Пробајте малку поинаква варијанта и направете помфрит од тиква.  Компоненти: 1. 1 помала тиква 2. 2 лажички кари 3. 2 лажички лук […]

recept.jpg
Ако сте голем љубител на чизкејк, но поради фигурата избегнувате да го јадете, овој рецепт е најдоброто решение за вашите „слатки маки“. Поради променетите состојки, многумина овој деликатес го нарекуваат „Лажен чизкејк“, што е одличен за консумирање за време на секоја диета. Подлога: 50 гр путер 150 гр ореви 150 гр печени лешници Фил: 200 […]

pita-slanina-1536x1025-1-1280x854.jpg
Вкус кој дава сила за целиот ден Кога сакате поинаков почеток на денот, не би било лошо да се одлучите за нешто што ем вкусно, ем ќе ве држи сити подолго време. Уште ако сте љубител на сланина… Вистината е дека овој тарт ќе ви одземе околу еден час да се испече, но вреди да […]

1305868.jpeg
Неодамна отворениот париски ресторан Cali Sisters го откри својот препознатлив куќен рецепт за ау гратин њоки со салса, моцарела и рикота што веднаш ќе ве расположи по напорниот работен ден. Гратирани њоки за четири лица Состојки 800 гр њоки 600 гр домати во конзерва во едно парче 200 гр шери домати 3 чешниња лук 1 […]

1311792.jpeg
Тестенините се подготвуваат на безброј начини, а доколку барате едноставен сос, еве идеја за брз рецепт што пријатно ќе го изненади вашето семејство. Состојки: шпагети (може да бидат тестенини по ваш избор) 1/2 тенок исечен мал црвен кромид 1 лажица квалитетно маслиново масло 2 чешниња лук 2 лажички суво оригано 2 лажици вотка (опционално) 1,5 […]

.jpg
Тие исто така може да вклучат свежи сендвичи со неверојатен вкус, палачинки, крекери или тортиљи во нивните мали специјалитети збогатени со паштети. Постојат многу начини да уживате во вкусовите и разните текстури на паштетата. Без разлика дали е намачкана на омилениот леб со семки или на крекери. Постојат безброј можности затоа што паштетата е кралица […]

.jpg
Вкусно слатко пециво! Состојки: 200 гр брашно 1/4 лажиче сол 5 лажици шеќер во прав 275мл вода 1 јајце – изматено 1 жолчка од јајце 1 лажичка екстракт од ванила 1 литар сончогледово масло 1 лажичка цимет Подготовка: Измешајте брашно, сол и 1 лажица шеќер во сад, истурете вода во шерпата и ставете ја да […]

707413_crni-hleb_ls.jpg
Состојки: 400 гр интегрално брашно Т- 1100 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 40 мл масло 300 мл вода 1/2 коцка (20 гр.) свеж квасец Подготовка: Во топла вода, со додавање на лажичка шеќер, раздробете го квасецот и оставете го да се активира. Ставете брашно во сад, додадете сол и промешајте. Додадете масло и подготвен […]

vbvbvb.jpg
Ручек што сигурно ќе го подготвите повторно. Состојки: 2 помали главици кромид 400гр мелено мисиркино месо 1 кафена лажичка мелена пиперка Сол, бибер 2 чешниња лук 2 лажици презла 1 јајце За блитва со бешамел: 500гр блитва 30гр путер 3 лажици брашно 400мл млеко 2 чешниња лук Подготовка: Издинстајте го кромидот околу 10 минути. Во […]

2219931_stockphotochocolatecheesecakewithhazelnuts429785584_ls.jpg
Без разлика дали правите торта со глазура од чоколадо или сочен куглоф со глазура од ликер од јајца – глазурата на тортата останува вистински предизвик за повеќето домаќинки. Глазурата од чоколадо често не може да се исече многу добро кога се лади. За да изгледа сè совршено, постои едноставен трик: Кога тортата и глазурата ќе […]

profimedia-0316044831-725x483-1.jpg
Американската пита обично се прави со јаболка или цреши, но – кој рече дека не може да биде солена? Брза американска пита со пилешко може лесно да стане омилен ручек во вашето семејство. Исто како шпанската пита, која некои би ја јаделе за појадок, ручек и вечера, и американската пита со пилешко месо е полн […]

sladoled-1536x1152-1-1280x960.jpg
Освежување за топлиот септември Иако навлеговме длабоко во месецот на дожд и ветер, есента сè уште не нѐ погодила со својата депресија во вистинска смисла, а освежување за топлите денови сè уште се бара. Ова е одличен рецепт за сладолед кој ќе ве воодушеви со својата едноставност, но и со својот вкус. И што е […]

-1.jpeg
Сега кога сезоната на капење заврши, можеме да се опуштиме и да уживаме во убавите рецепти. Денес ви донесовме супер едноставен рецепт за торта со какао, малини и сите оние состојки кои веројатно веќе ги имате во вашата кујна. Ако не сте љубител на малини, можете да го подготвите колачот со некои други бобинки или […]