Category: Eat & Drink Story

pita-sa-tikvicama-830x0-1.jpg
Тиквичката е зеленчук што ни овозможува да експериментираме Тиквичките се секогаш пожелни на трпезата, без разлика дали се во мусака, паста, скара или пржени. Ретко кој ќе одолее на нивниот специфичен вкус. Оваа пролет многу домаќинки подготвуваат лесна пита од тиквички и кашкавал. Рецептот е практичен, бидејќи не е скап, се прави брзо и не […]

Screenshot-47.jpg
Ако барате бонбона што ќе ве освежи во овие топли денови, а обожавате сладолед, овој рецепт е идеален за вас. Се служи ладно, а вкусот е божествен! Пудингот од семе од чиа не само што ќе ви понуди многу хранливи материи (30 гр од овие семиња имаат 4 гр протеини, 11 гр растителни влакна и […]

251529_grilovanisir_ls.jpg
Состојки: сирење фета 700 грмаслиново масло 4 лажицилук 1 чешнесецкан рузмарин 1 лажичешери домати Како да се подготви: Измешајте маслиново масло со пире од лук и рузмарин. Ставете го сирењето на фолијата, прелијте со масло, па врз неа ставете ги преполовените цреши домати. Затворете ја фолијата, а потоа печете 20 минути на 200 степени. Отворете […]

445963_sangrija_f.jpg
Сангрија обично се прави од црвено вино, сецкано овошје, малку жесток алкохол и шеќер. Името го добила поради темно црвената боја од португалскиот збор „sangue“ што значи крв. Меѓутоа, постои „sangria blanca“ направена од бело вино. Постојат многу варијанти, а тука се и состојките што можете да ги комбинирате. За сангрија ви треба бокал или […]

61920394-semifreddo-maline.jpg
Неговиот вкус е збогатен со разни овошја, ореви и слични намирници. Во лето, семифредото со малини и ф’стаци е особено популарно … Семифредо е италијански збор за полу-замрзнат, и обично се поврзува со истоимениот десерт сличен на сладолед. Но, неговата подготовка е многу поедноставна од сладоледот затоа што не бара мешање за време на процесот […]

251455_lesnik-kocke_ls.jpg
Состојки за бисквити: 8 белки (4 по бисквит)300 гр мелени лешници (150 гр на бисквит)300 гр шеќер (150 гр на бисквит) Состојки за кремот: 6 жолчки2 пудинзи од чоколадо650 мл млеко200 гр шеќер250 гр путер или маргарин За украсување: 70 гр сецкани лешници да се посипаат Подготовка: Истурете 4 белки во сад и промешајте.Постепено додавајте […]

7a39438802401092f4886f1f7927a44aa43571c4.jpg
Пилешко и кашкавал за ручек во недела. Брзо се подготвува, а вкусот ќе ве воодушеви. Состојки: две поголеми парчиња пилешки гради сол, бибер 3/4 чаша брашно 1 јајце 1 чаша презла моцарела и бешамел сос (по избор) 1/2 чаша пармезан Подготовка: Додадете сол и бибер во месото. Извалкајте го месото во во јајце, па во […]

o_18077880_1024.jpg
Конечно, пристигна времето за кратки ракави и сладолед, па веднаш се фрливме на подготовка на оваа едноставна торта со дури три сладоледи, печени лешници, банани и цреши. Станува збор за десерт кој не се пече, а самата подготовка е толку едноставна што дури и најмладите можат да ви помогнат да ги наредите слоевите, а на […]

kuglice-cokolada-830x0-1.jpg
Неодоливиот вкус на млечно чоколадо ќе ве освои уште на првиот залак Ако сакате да јадете нешто слатко, а немате многу време, вистинското решение секогаш се чоколадните бомбици. Па ако додадете малку рум во нив, ќе уживате во неодоливи слатки, според едноставен рецепт што ќе го воодушеви вашето непце. Нема правење и печење на кори, […]

Opera-Snapshot_2021-06-05_031507_www.alo_.rs_.png
Состојки: Готови кори за лазањамалку маслиново масло100 грама рендан пармезан или сирење За фил: 200 грама бело сирење (фета или моцарела)2-3 лажици маслиново масло400 грама кора од домати400 грама млад “бебе” спанаќ За бешамел сос: 100 грама путер100 грама брашно1 литар ладно млеко5 лажици рендан пармезан4 јајцасо и бибер Подготовка: Излупениот домат пржете го на […]

62099995-dzintonik.jpg
Сезоната на јагоди сигурно ќе ја искористите за разни десерти и колачи, но зошто да не пробате и џин – тоник со јагоди? Љубителите на џин – тоник сигурно ќе уживаат во оваа освежителна летна верзија на нивниот омилен пијалок. Состојки: – 60 мл ладен сируп од јагоди – 60 мл џин           – 100 мл […]

torta-od-kokos.png
За да биде сè уште подобро, се прави многу лесно и не бара посебни кулинарски вештини. Состојки Кора: 6 јајца 120 гр шеќер 1 ванилин шеќер 150 гр мелени бадеми 150 гр бело чоколадо 80 гр остро брашно ½ вреќи прашок за пециво 30 мл ладна вода Фил: 500 мл млеко 4 лажици остро брашно […]

912e758176eb6855e97a4c25c3ff2a2288397c7e.jpg
Крцкави и полни со вкус, цимет стапчињата се вкусна закуска што можете да ја јадете цел ден! Состојки: 2 листови лиснато тесто 1/4 чаша путер (стопен) 1 чаша шеќер 2 лажички цимет Подготовка: 1) Расукајте го лиснатото тесто во правоаголник. Премачкајте со путер додека сè не се покрие целата површина, не мора да биде густо, […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi