Категорија: Eat & Drink Story

329713_prebranac-shutterstock-669757120_ff.jpg
Ако сакате грав, еве рецепт за сочно тавче гравче. Состојки: половина килограм гравполовина кг кромидглава лукбиберсолловоров листлута пиперка, слатка зачинета пиперкамасло (околу 259 мл) Подготовка: Добро измијте го гравот, потоа истурете вода (доволно за да се впие). Гответе неколку минути, додадете вода, исплакнете го гравот и налијте нова вода. Додадете масло, бибер и ловоров лист. […]

487544_screenshot-2_f.jpg
Можете да ги јадете наместо леб, а тие се едноставни и вкусни. Состојки: 500 гр компириоколу 90 гр брашно1 лажица шеќерсирење по вкус Подготовка: Исчистете го компирот и сварете го. Направете пире, а потоа додадете брашно, шеќер, сол и бибер. Промешајте добро. Набрашнете ги рацете, потоа земете малку смеса од компири и направете круг (најблиску […]

208690_brownie-548591_960_720_f.jpg
За разлика од традиционалните брауни за кои се користат масло, путер и шеќер, за овој рецепт не е потребна ниту една од овие намирници. Овие колачи не содржат глутен, шеќер, млечни масти или храна од животинско потекло. Тие се подготвуваат многу брзо и јадат уште побрзо. Состојки: 270гр пире од сладок компир 115гр путер од […]

260833_makaronisasirom_ls.jpg
Тестенините се најдобри пријателки на секоја домаќинка за време на викендот кога сака да се одмори од сите обврски, но и да направи вкусен ручек или вечера, што ќе го задоволи семејството. Макарони со сирење и сланина е вкусно јадење кое многу лесно се подготвува. Потребно е само добра волја и следните намирници. Состојки: 500 […]

Screenshot_3-11.png
Подгответе ги сите видови чоколадо и право во кујна СОСТОЈКИ: 3 јајца 150 гр чоколадо 70 гр путер 4 лажици шеќер 1 лажица брашно ЗА ФИЛ: 500 гр маскарпоне сирење 2 кесички ванилин шеќер 500 мл слатка павлака 100 гр темно чоколадо 100 гр млечно чоколадо 100 гр бело чоколадо 100 гр шеќер ПОДГОТОВКА: Чоколадата […]

Screenshot_1-12.png
Многу вкусно и хранливо СОСТОЈКИ: 1 кг. компири 5 јајца 1 чешне лук половина лажичка сенф малку сол и бибер семиња од сѐ само 3 лажици (тиква, сончоглед, кикирики …) 200 гр. Кисела павлака 2 лажици масло 1 лимон ПОДГОТОВКА: Печете ги компирите во рерна заедно со лушпата. Печете на 220 степени додека не омекнат. […]

260771_jogurt-ustipci_ls.jpg
Викенд појадок што ќе го израдува целото семејство. Тиганици, крофни или мекици се колачи направени од тесто кои се прават на лесен и едноставен начин. На овој начин, Русите прават крофни и тие секогаш излегуваат неверојатно вкусни поради големата количина јогурт. Ако сакате да ги израдувате вашите најблиски, тогаш не заборавајте да го подготвите ова […]

1020433_screenshot-20211015-094758_ls.jpg
Понекогаш навистина ни треба ваков рецепт Едноставната, евтина и достапна храна подготвена на брз и правилен начин носи ручек на трпезата во кој ќе ужива целото семејство. СОСТОЈКИ: 2 поголеми компири 1 поголема глава поголем кромид 4 виршли ПОДГОТОВКА: 1. Излупете ги компирите и кромидот и исечете ги на коцки. 2. Ставете масло во подлабока […]

Screenshot_1-17.png
4 слоја бисквити, 4 слоја крем од ванила Ништо не се пече, не се витка, само кората од бисквити и филот се редат една врз друга. Крем: 3 цели јајца 180 гр шеќер 90 гр густин 750 мл млеко 100 гр путер 200 гр кисела павлака екстракт од ванила Бисквит дел: 500 гр мелени бисквити […]

0bc60f17b1e1b310848b0de6bc27cd77dbab34c5.jpg
Пробајте го овој необичен рецепт за мармалад. Дали забележавте дека продавниците во моментов се полни со лимони и портокали? Дали некогаш сте направиле мармалад од портокал? Еве го нашиот омилен рецепт, супер е едноставен. Состојки: 4 средни портокали 2 средни лимони 2- 1/2 шолји вода 1/8 лажичка прашок за пециво 1 пакување пектин (количината се […]

485848_bombone_f.jpg
Направете домашни витамински бонбони за настинка и ублажување на кашлица Овие бонбони ја ублажуваат кашлицата и се готови за 15 минути. Состојки: 150 гр шеќер 1 лажичка цимет 1 лажичка куркума половина лимон (исцеден) малку каранфилче (изрендано) половина лажичка ѓумбир 1 лажица мед малку шеќер во прав Подготовка: Ставете ги сите состојки во тенџере освен […]

Torta-de-panqueques-00.jpg
Имавте гости, ви останаа шунка, сирење, колбаси, сланина, еве како можете мудро да ги искористите. Ако ви остана мезе од слава, не фрлајте ја преостанатата храна, туку искористете ја за да ја направите оваа солена торта што можете да ја послужите за вечера. Состојки: 500 гр леб0,5 dcl масло2 јајца2 дкл млекосол и бибер7 маслинки200 […]

dalgona-keks-1-830x0-1.jpg
Омилената јужнокорејска посластица ја врати својата популарност од 70 -тите и 80 -тите години Серијата „Squid game“ на Нетфликс стана најгледаната серија на оваа платформа, а ја гледаа дури 111 милиони домаќинства. За оние кои не ја гледале, ова е корејска серија, а дејството се случува во затворен простор каде живеат стотици луѓе и сите […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris