22 септември, 2019

Радио

“МАЈКИ“ во Истанбул

13 април, 2011, Нема коментари
Филмот “Мајки” на македонскиот режисер Милчо Манчевски утре ќе биде прикажан на големиот меѓународен фестивал во Истанбул. Манчевски е единствен наш режисер  чии филмови играат на овој фестивал. Турскиот печат го најавува како “филм...

Прогласена епидемија на морбили во Македонија

12 април, 2011, Нема коментари
Министерството за здравство, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука за  прогласување на епидемија на морбили на цела територија на Македонија, информираше министерот Бујар Османи. “Вкупниот број на заболени од мали сипаници...

Бензините од полноќ поскапи за три денари

11 април, 2011, Нема коментари
Од полноќ бензините поскапуваат за три денари по литар, дизелот и екстралесното гориво за 1, 5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница. Цената на Еуросупер БС-95 од полноќ ќе изнесува 80,50...

Собранието ќе се распушти во четврток, претседател на ДИК ќе се бира утре

11 април, 2011, Нема коментари
Собранието ќе се распушти во четврток, a утре ќе почне постапката за избор на претседател на Државната изборна комисија. На денешната координативна средба кај претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, опозицијата повторно не се појави. Вељановски...

Црвенковски и Ахмети остварија средба со Баросо

10 април, 2011, Нема коментари
Бранко Црвенковски и Али Ахмети вчера остварија средба со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. Враќање на патот кон евроитеграциите и одржување на фер и демократски избори , се клучните поенти од средбата...

Баросо и Филе во посета на Македонија

9 април, 2011, Нема коментари
Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување и соседска политика, Штефан Филе денеска ќе ја посетат  Македонија, при што ќе остварат средби со македонскиот државен врв. Баросо заедно со претседателот...

Ромите денеска го прославуваат својот ден

8 април, 2011, Нема коментари
Ромите денеска го празнуваат својот Меѓународен ден, кој е прогласен во 1992 година од ОН и ЕУ по предлог на ромската меѓународна организација “Романо јунион“. Од 6-8 април 1971 година е одржан Првиот Светски...

Усвоена резолуцијата за напредокот на РМ, ЕП бара итно отворање на преговорите за членство

7 април, 2011, Нема коментари
Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ и уште еднаш побара итно отворање на преговорите за членство во Европската унија. Од вкупно 594 европратеници, кои зедоа учество...

Денеска се одбележува Светскиот ден на здравјето

7 април, 2011, Нема коментари
Светскиот ден на здравјето се одбележува секоја година на 7 април, кога е основана Светската здравствена организација, во 1948 година од Обединетите нации. Светската здравствена организација оваа година апелира до сите клучни страни, креаторите...

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

7 април, 2011, Нема коментари
На вчерашната расправа на Европскиот парламент во Стразбур за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија, најголемиот број од европратениците изразија жалење што Македонија се уште нема започнато преговори за членство во ЕУ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент

6 април, 2011, Нема коментари
Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ. Наместо Зоран Талер, кој поради корупцискиот скандал...

За два месеци трговски дефицит од половина милијарда долари

5 април, 2011, Нема коментари
Mакедонија извезла стоки од 599,1 милиони долари во периодот јануари-февруари годинава, а увезла производи вредни 1, 097 милијарда долари, соопшти Државниот завод за статистика. Според статистичките податоци, покриеноста на увозот со извоз е 54.6 отсто, а трговскиот дефицит...

Почина Доста Димовска

4 април, 2011, Нема коментари
Доста Димовска, директорката на Македонскиот културно-информативен центар во Софија, почина денеска по кратко боледување. Таа беше во тешка здравствена состојба, во софиската болница Токуда, како последица на доживеан мозочен удар на 19 март, годинава....
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 19)
Горе