27 февруари, 2020

Радио

Резолуцијата за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент

6 април, 2011, Нема коментари
Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ. Наместо Зоран Талер, кој поради корупцискиот скандал...

За два месеци трговски дефицит од половина милијарда долари

5 април, 2011, Нема коментари
Mакедонија извезла стоки од 599,1 милиони долари во периодот јануари-февруари годинава, а увезла производи вредни 1, 097 милијарда долари, соопшти Државниот завод за статистика. Според статистичките податоци, покриеноста на увозот со извоз е 54.6 отсто, а трговскиот дефицит...

Почина Доста Димовска

4 април, 2011, Нема коментари
Доста Димовска, директорката на Македонскиот културно-информативен центар во Софија, почина денеска по кратко боледување. Таа беше во тешка здравствена состојба, во софиската болница Токуда, како последица на доживеан мозочен удар на 19 март, годинава....

Станбениот квадрат во земјава чини 52.125, во Скопје – 64.127 денари

2 април, 2011, Нема коментари
Просечната цена на квадратен метар станбена површина лани изнесувал 52.125 денари што е за 0.9 повисока во однос на 2009 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во Скопје, просечната цена на квадратен метар изнесува...

Инфлацијата во Македонија се искачи на 5,2 отсто

1 април, 2011, Нема коментари
Индексот на трошоците на живот во март годинава, кој е клучен показател за движењето на инфлацијата, во споредба со истиот период лани, бележи пораст од 5,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Индексот на цените...

Три илјади нови садници за Македонија

31 март, 2011, Нема коментари
Под мотото “Ајде на садење, батали политика бар денес“, во Македонија денеска по седми пат ќе бидат засадени три илјади садници во рамки на акцијата “Ден на дрвото – пролет 2011“. Акцијата симболично во...

Груевски: До ноември ќе добиеме европска и брза јавна администрација

28 март, 2011, Нема коментари
Македонските граѓани за шест месеци треба да добијат европска, поефикасна и брза јавна администрација бидејќи во овој период треба да завршат реформите во овој сектор, најави денеска премиерот Никола Груевски. Според него, продолжува електронското поврзување...

Велија Рамковски во болница, се жалел на болки во градите и колената

24 март, 2011, Нема коментари
Поради болки во градите и на колената Велија Рамковски, главниот осомничен во случајот “Пајажина“, денеска на пладне од скопскиот Истражен затвор бил однесен на преглед во Клинички центар. Надлежните во затворот “Скопје“, пред да...

Постигнат мал напредок на лидерската средба, продолжението закажано за во вторник

21 март, 2011, Нема коментари
На вчерашната лидерска средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов е постигнат извесен напредок во врска со барањата на опозицијата за одржување на предвремени парламентарни избори, оценија по шестчасовната средба лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и...

Вонредна собраниска седница за медиумите

1 февруари, 2011, Нема коментари
Информација за состојбата во медиумите, фирмите од Перо Наков и А1 Телевизија ќе бидат тема на дебата на денешната вонредба седница што за денеска напладне ја закажа претседателот на Собранието Трајко Вељановски, откако токму...

Фановите во еден глас за Тоше

25 јануари, 2011, Нема коментари
Со микрофонот кон публиката, Тоше и постхумно им даде шанса на своите фанови заедно да ги запеат неговите најпознати рефрени. Во еден глас пееше публиката, пратена од познатиот бенд на Тоше кој никако не...

Македонија и Балканот денес го слават роденденот на Тоше

24 јануари, 2011, Нема коментари
“Со љубов од Тоше“ е албумот кој денес на 30 роденден на нашата најголема ѕвезда ќе биде промовиран во арената “Борис Трајковски“. На концертот ќе биде промовирана и новата песна која Тоше ја напишал...

Доделен постхумно “Орден за заслуги за Македонија“ на Тоше Проески

23 јануари, 2011, Нема коментари
Внукот на Тоше Проески, Христијан денес го прими “Орденот за заслуги за Македонија“ што постхумно му беше доделен на неговиот вујко. Високото признание му го врачи претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој рече дека...
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 20)
Горе