20 февруари, 2020

Радио

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради Водици

17 јануари, 2011, Нема коментари
Поради христијанскиот празник Водици и церемонијата на фрлање на крстот во Вардар за сообраќај ќе биде затворена за сообраќај улицата Стив Наумов кај хотелот “Холидеј Ин“, известуваат градските власти. Од 10 до 13 часот...

Денеска стартот на Вевчанскиот карневал

11 јануари, 2011, Нема коментари
Со импровизиран саем на алтернативен туризам, денес започнува манифестацијата Вевчански карневал кој оваа година како и останатите ќе понуди квалитетна програма со македонски и балкански музички ѕвезди. За оваа година се подготвува богата музичка...

Аеродромските власти очекуваат нормализирање на сообраќајот

10 јануари, 2011, Нема коментари
По едно полетување и едно слетување се реализирани утрово од скопскиот аеродром “Александар Велики“ како резултат на подобрување на временските услови. “Има подобрување на временските услови, видливоста е зголемена и се очекува во текот...

Почина македонската пливачка легенда Атина Бојаџи

28 декември, 2010, Нема коментари
Ненадејно, на 69-годишна возраст во Скопје почина легендата на македонското пливање Атина Бојаџи. Родена е во Охрид на 13 март 1944 година. Уште на 11- годишна возраст успева да ги собори сите македонски рекорди...

Милошоски: Спорот со името да продолжи под чадорот на ОН

19 декември, 2010, Нема коментари
Шефот на македонската дипломатија Милошоски вели дека решавањето на македонско – грчкиот спор треба да продолжи под чадорот на Обединетите Нации. “Ние цениме дека најдобро би било доколку македонско – грчкиот дијалог продолжи под...

Поларни температури низ целата држава

16 декември, 2010, Нема коментари
Македонија утрово се разбуди на поларни температури кои во некои градови беа и до 17 степени под нулата. Последните податоци околу температурата во македонските градови покажуваат дека само во Гевгелија температурата е еден степен...
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 21)
Горе