Category: македонија

MVR2-610x269.jpg
Пијан скопјанец до смрт го претепал својот брат во сопствениот стан, по претходна вербална расправија, информираат од МВР. Имено, во стан во скопската населба Аеродром на 10 јуни околу 19,30 часот најпрво настанала вербална расправија помеѓу Д.Р. (49) и неговиот брат Иљчо Р. (46) кои биле во алкохолизирана состојба. Лицето Д.Р. почнал да го удира […]

20110505_MATURANTi-610x269.jpg
Матурантите, денеска и во четврток, ќе ги полагаат екстерните предмети од државната матура, а според податоците на Државниот испитен центар годинава има 36.474 пријави за испит. Матурантите денеска ќе полагаат мајчин јазик и литература, за кој се пријавени вкупно 18.184 матуранти, од кои за тестот по македонски јазик 12.771, за албански јазик 5.063 и за […]

FF-610x269.jpg
Членови и симпатизери на Обединети за Македонија и пријатели на партискиот лидер Љубе Бошкоски, како и неговото семејство, денеска излегоа на протести со барање Бошкоски да биде пуштен од притвор, а министерката за внатрешни работи Јанкулоска да поднесе оставка. Од центарот на Скопје групата пристигна пред зградата на МВР каде дојде до туркање со полицијата, […]

ja-imam-talenat480x360-610x269.jpg
Како и секоја балканска работа, така и оваа “талентиранава” во Србија, не може да пројде без скандал. Имено, преносот на сите ТВ станици низ балканот, освен на А1 започна навреме. Гледачите а богами и гласачите за македонскиот претставник во полуфиналето, танчерот Јусуф, немаа можност да го поддржат нашиот кандидат. Се разбира. Јусуф испадна од понатамошната […]

pozar_9-610x269.jpg
Четири куќи изореа во пожарот кој вчера ги потресе граѓаните кои што живеат во ромската населба Тризла. Жителите обвинуваат дека противпожарната екипа пристигнала доцна и неподготвена. Од прилепската противпожарна единица информираат дека пожарот бил пријавен во 10:15 часот на улицата Гостиварска број 34. Прво интервенирале три возила со тројца пожарникари за веднаш да пристигнат уште […]

mvr-stip-policija2-610x269.jpg
Полицијата ноќеска заплени околу 105 килограми висококвалитетна марихуана и уапси две лица против кои ќе бидат поднесени кривични пријави за “Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. Во координирана акција е пресечен меѓународен канал за наркотичка трговија со марихуана од Албанија преку Македонија во земјите на Западна Европа, соопшти […]

protesti-610x269.jpg
И по една недела од убиството на Мартин Нешковски, очевидци продолжуваат да го пријавуваат случајот во полиција. Како за целата македонска јавност, така и за нив свирепото убиство претставувало огромен шок. Некои порано, некои подоцна собраа храброст, со чисти мисли да раскажат во полиција што точно виделе. Како што велат самите, биле премногу растревожени од […]

mvr-stip-policija1-610x269.jpg
Едно момче било физички нападнато на плоштадот “Македонија“ при што му биле нанесени тешки телесни повреди, информираат од МВР. Имено, скопјанецот С.С. (29), синоќа околу 23:15 часот, бил нападнат на градскиот плоштад од страна на две лица со удари со тупаници во пределот на главата при што му нанеле тешки телесни повреди по што нападнатиот […]

mvr-stip-policija-610x269.jpg
Работник кој извршувал градежни работи го затрупала земја од ископ на земјиште во Скопје на градилиште. Имено, работникот Сали Х.(19) од скопското село Стајковци и Е.С. (22) од Сингелиќ се наоѓале во канал кој го израмнувале, а во непосредна близина Р.С. (48) од Крива Паланка извршувал ископ за водоводна канализација со машина. Во тој момент […]

nikulci-610x269.jpg
Никулците сепак се изворот на заразата ЕХЕЦ која во Европа досега усмрти 30 лица. Предупредувањето за неконзумирање краставици, домати и зелена салата ќе биде повлечено. “Растителните никулци се извор на заразата“, рекол Реинхард Бургер, директор на германскиот Сојузен завод за санитарна контрола. По резултатите од анализата на луѓе кои конзумирале грав се девет пати повеќе […]

34704574-610x269.jpg
Според податоците на Народна Банка, за прв пат во месец мај е забележано намалување на месечното ниво на инфлација од 0,2 отсто, кое е проследено од намалување на цените на свежиот зеленчук. На годишно ниво инфлацијата е 5,2 отсто, а просечната стапка на инфлација во првите пет месеци од 2011 година е 4,5 отсто. Со […]

Untitled-12-610x269.jpg
Силното невреме кое ја зафати Македонија попладнево, предизвика поплави во Куманово. Кумановчани велат дека поплавата предизивкана од невремето носела пред себе и автомобили. Временската прогноза за денеска предвиде топло време, но со наместа пороен дожд и грмежи, а локално ќе има услови за интензивен пороен дожд со појава на град и засилен ветер. Вакво време […]

MVR1-610x269.jpg
Педесет и петгодишен Скопјанец две години сексуално ја злоставувал својата 14-годишна ќерка, соопшти МВР. СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.С. од Скопје, за сторено кривично дело “родосквернавење“. Пријавениот на 30-ти мај, но и во текот на изминатите две години, во нивната семејна куќа и на други места во Скопје, во повеќе наврати вршел обљуба […]