Category: Музика и Филм

-без-граници.jpg
Поминаа цели 13 години од смртта на Балканскиот ангел,Тоше Проески кој направи безброј хитови. Некои песни ги освоија срцата на публиката дури и по неговата смрт, а една песна што ја сними пред смртта воопшто не беше наменета за него. Сега, по 13 години, секоја песна од Тоше Проески звучи како автобиографска и дека сигнализира […]

sara-mejs-na-svojot-rodenden-na.jpg
Сара Мејс го претстави нежниот македонски мелос преку својата харфа на светскиот онлајн концерт по повод Светскиот Ден на харфата. Таа на настанот настапи со убавата мелодија насловена како „Donka of Macedonia“ која што беше избрана како дел од World Harp Day Specials. Концертот се одржа на денот на нејзиниот роденден, па така Сара имаше […]

jelena-jovanova.jpg
Познатата македонска актерка со хрватска адреса, Јелена Јованова-Периќ, денес слави роденден. Славеничката се пробуди уште рано наутро, секако поради мајчинските обврски кон синчето Јаков со кое се породи пред речиси пет месеци. Јелена немаше намера да ги крие своите години како што тоа го прават повеќето, па дури сакаше со своите 36 да се фотографира […]

.jpg
Таа беше олицетворение на „фатална жена“. Сметана за една од најубавите жени во светот, во комбинација со бројни љубовни врски и гламурозниот живот што го водеше, таа стана синоним за филмската дива за време на нејзиниот живот – талентирана, каприциозна и скандалозна. Ава Лавинија Гарднер беше американска актерка која блескаше и гореше на холивудската сцена […]

lara.png
Младата пејачка Лара Иванова објави кратко видео со што ја најавува третата песна насловена како „Полудена по тебе“. За музиката се потпишува Иле Спасев, а за текстот се погрижи Робин Зимбаков.  Меѓу другото, публиката може да очекува и англиска верзија од песната насловена како „Crazy about you“.  Видео записот и песната ќе излезат многу наскоро.

andrej.jpg
Кој вели дека нема колегијалност и дружба меѓу пејачите од фолк и поп сцената? Наум и Андреј од ДНК се жив доказ дека не е така и дека иако пеат различни жанрови, дружбата може да им врви како подмачкана. И можеби е пандемија и нема настапи, ама тие двајцата си се дружат по пропис и во […]

vesna.jpg
Денеска се навршуваат точно 13 години од заминувањето на нашата најголема музичка легенда Тоше Проески, па голем број негови колеги како и фанови уште од вчера се присетуваат на големината на овој наш великан. Честопати знаеме да слушнеме и кажеме како секој еден од нас и до ден денеска се сеќава каде бил и што […]

tose-1280x658.jpg
И после 13 години од смртта на Тоше Проески се уште со истиот жар се сеќаваме на неговиот лик и дело. Зад себе ги остави својата музика и хумани дела, кои сите овие години, но и наредните ќе зборуваат за него. Некој ќе каже дека ваквите луѓе како него имаат само датум на раѓање, но […]

karolina.jpg
Објавувајќи заеднички фотографии, македонската пејачка Каролина Гочева, на денот кога се одбележуваат 13 години од неговата смрт, порача дека Тоше Проески никогаш не може да биде заборавен. Не може да се заборави некој кој направил толку многу за паметење. Засекогаш во нас… 13 години без наш Тоше, напиша Каролина на Инстаграм.

vlatko-i.jpg
Две години по прераната смрт на пејачот Влатко Илиевски, во негова чест објавена е компилација на неговите музички хитови под наслов „За љубов се пее до крај“. Станува збор за колекција составена од најголемите хитови на Илиевски, кои ја одбележаа неговата десетгодишна соло кариера, како „Нека биде по твое“, „Најбогат на свет“, „Со други зборови“, […]

Capture_1000x0.png
Иако денес не е толку популарна и не се прикажува толку често на нашите телевизии, цртаната серија „Семејството Флинстонови“ (The Flintsones) направи вистински бум со својот изглед и еднаш засекогаш смени многу постулати на анимираната програма. Преносот на првата епизода на Флинстонови се случи на 30 септември 1960 година во 20:30 часот, што беше датумот […]

igor-i-tose.jpg
На денот кога се навршуваат 13 години од трагичната смрт на Тоше Проеси, Игор Џамбазов потсети дека тој беше многу повеќе од пејач. „Поминаа 13 години, а ние ништо не научивме од него…“ напиша македонскиот шоумен.

.jpg
Омилениот македонски пејач прерано го напушти овој свет, а неговото вечно почивалиште беше импровизирана гробница со години.Македонскиот пејач Тоше Проески (1981-2007) почина во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година, а сеќавањето за него сè уште не згаснува. Имено, младиот пејач прерано го напушти овој свет – на 27-годишна возраст, а неговото вечно почивалиште беше […]