Category: Our Story

icko-1-e1592383313845.jpg
Утринава македонската јавност ја потресе веста за смртта на познатиот македонски Диџеј- Ристо Меловски, попознат како Диџеј Ицко, кој подолго време боледувал од Ковид-19. Колегите од македонската естрада се простуваат со својот пријател уште од раните утрински часови. Диџеј Ицко работеше во Антена 5 Радио, a 15 години ги забавуваше и гостите во клубовите ширум […]

-e1591794478639.jpg
Светскиот ден на океаните се одбележа со порака која ја испратија 102 дечиња од 44 земји ширум светот. Меѓу нив и нашето девојче, Кики од Македонија. Кики и е позната на македонската јавност по учеството во детската емисија “Дајте музика”. Овие чувари на океаните се собраа под закрила на @planetoceano да го одбележат World Oceans […]

loba.jpg
Пандемијата нè затвори дома. Физичката активност се сведе на минимум, а едно е сигурно- седењето дома го зголемува и апетитот. Помини- замини, се отвора фрижидер, се каснува нешто благичко, или се грицка нешто соленко. Па така, речиси сите можеме да се пожалиме со некој килограм плус, или салце кое виси од некаде, со желба и ветување […]

goce-delchev.jpg
Те оставив вчера Гоце мој Македонски, на раат да ги видиш сите душебрижници, полтрони, еретици и предавници. Да видиш со какво зло се бориме ние денес. Тоа твоето тогаш Гоце,  излезе како играчка за мали деца, споредено со аждајата што не покри, што од надвор а што одвнатре …аждаја што ни го коси денешното, аждаја […]

mk-e1588364496407.png
Дното Македонско цел ден со електрични турпии се мачеше да го сквернави Кутлеш среде Скопје, но велат господ е еден ДНО МАКЕДОНСКО. Не оди нели? Зарем мислат дека ќе останат неказнети? Колку пијан треба да бидеш за да посегнеш по своето, за да го надоиш туѓото? Или можеби грешам? Грешат? Можеби не е алкохолот толку […]

-2.png
Горан Стефановски. Вљубеник во англискиот јазик и литература, виртуоз на македонскиот пишан збор. Основач на Катедрата за Драматургија на Факултетот за Драмски уметности во Скопје во 1986 година. Писател на над триесет драмски дела за театар, радио и телевизија, меѓу кои: „Диво месо”, „Лет во место”, „Хај-Фај”, „Дупло дно”, „Тетовирани души”, „Демонот од Дебар Маало„, […]

ulica1.jpg
Сакав да напишам продолжение за големата игранка против малите луѓе, но тоа ќе го оставам за Среда.Сега сум инспириран од синоќешното интервју на 360 степени , на Др. Христијан Мицкоски, кај Васко Попетрески. Нема да навлегувам во темата што ја апсолвираа, туку ќе пробам да ги поставам значајните прашања, на кои никој од актуелната власт […]

covid-19.jpg
Се мислам скоро една недела дали да седнам да напишам свое видување за се ова што ни се случува денес, а да не бидам гатара како Васко Ефтов, или демагог како многумина аналитичари во Македонија, сезнајко како квази стручњаци за разни епидемии и пандемии, неинформиран и недоволно едуциран како бројни актуелни политичари, за на крај […]

corona.jpg
Само што се разбудив, траума. Мој близок бил во контакт со заразено лице. Е добро де. Тестот кај другарот негативен. Значи, шансата да сме заразени скоро никакви.Арно ама имам другар, што ,,од милоште,, си го викам Дунде, како права дунда,дигна паника до небо. Ајдеее. Ќе морало да се тестираме и ние за секој случај.И што […]

kalabalak-1-e1586169345759.png
Драг Боки. Ние, Македонците од Република Македонија решивме: – да бараме од меѓународната заедница помош за утврдување на татковство кај огромен број деца во Бугарија, од нас Македонските патриоти и женољубци– да бараме репарација и обештетување од Бугарската држава, заради наша сериозна инвестиција во дел од Бугарската проституција– да бараме Македонскиот јазик да биде прв […]

goce-delcev-1.jpg
Се мислев до прееска да напишам нешто за моите другари. Интересни ликови вредни човек да пишува за нив. Поготово Џамбаз, опуштен лик, скопски џетсетер, мераклија за се што е убаво и удобно, за Лаки блефер или за Цоки, патриот наш со добар комитски стаж. Борец за Македонските прашања поготово во Егејска Македонија, но тоа ќе […]

coronavirus.jpg
За да им ја решам епидемијата на недоносените, велат морам прво да го најдам нултиот заразен. А за да го најдам истиот, ќе мора да започнеме од почеток. Епидемијата во Македонија започна далечната 1993/94 та година со првата треска што го стресе ионака кревкото Македонско ткиво , наречена Трансприватизирана Пандемија. Таа за прв пат им […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris