24 мај, 2017

Радио

100 интересни факти за светот што ќе ве запрепастат

5 октомври, 2016, Нема коментари
Дали сте знаеле дека најмалиот пингвин на планетата е само 40 сантиметри висок? Или дека мамути шетале по Земјата кога се граделе Големите пирамиди? Задоволете ја вашата љубопитност за светот околу нас со овие...

Оваа слика ги збуни луѓето: Колку точки гледате на сликата?

16 септември, 2016, Нема коментари
Точките се подредени во три редови и речиси е невозможно да ги видите сите во исто време. Верувале или не, на сликата се наоѓаат 12 црни точки. Кога гледачите се фокусираат на една точка,...

15 навистина важни мудрости на Ганди кои ќе ви го променат животот

13 септември, 2016, Нема коментари
Махатма Ганди, длабоко спиритуалниот лидер на движењето за независност на Индија, ја присвои ненасилната форма на граѓанска непослушност како начин на борба против британската окупација.  Во текот на неговиот живот како активист, Ганди проповедаше...

7 сурови вистини кои морате да ги прифатите за да созреете

7 септември, 2016, Нема коментари
Понекогаш потребно е да ја согледаме вистината за да пораснеме, станеме подобри личности, корисни, успешни и посреќни во животот. А, очите треба да ги отвориме за неколку работи. 7 сурови вистини кои треба да...

Што прво ќе видите на сликата ќе ви открие – Каков животен пат ве очекува?

2 септември, 2016, Нема коментари
Понекогаш, за одлучувачкиот чекор ни треба охрабрување. Бараме поддршка од околината или едноставно знак кој ќе не привлече во одредена насока. Ако ви недостасува некој симболичен знак – тогаш направете си го овој краток...

24-годишно момче болно од рак со порака „адресирана“ до секој човек на планетата

1 септември, 2016, Нема коментари
Откако дознал дека не му преостанува уште долго време на овој свет, тој решил на интернет да си ја отвори душата и да каже што има да им порача на луѓето. 24-годишно момче напиша...

Ако ја имате оваа линија на дланката вие сте голем среќник!

30 август, 2016, Нема коментари
Немаат сите луѓе линија на ангелот чувар – линија на дланката која е паралелна со линијата на животот. Ретки се среќниците кои имаат ваква „заштита“. Таа, наводно покажува дека сте под заштита на ангел...

Сè во животот се враќа со иста мера

29 август, 2016, Нема коментари
Си живеел одамна некој сиромашен селанец кој секојдневно му продавал путер на селскиот пекар. Еден ден пекарот се посомневал во чесноста на селанецот и решил да измери дали путерот кој тој му го продавал...

Приказната на самохрана мајка на четири ќерки за господин кој ѝ помогнал во тежок момент ќе ви ја врати вербата во човештвото

24 август, 2016, 1 Коментар
Тауни Нелсон пазарувала со своите деца кога акумулаторот на нејзиното возило се испразнил. Надвор било темно и врнежливо, а телефонот не ѝ работел, па таа со часови очајно барала некој да ги одведе дома....

Приказната за скршено огледало е пострашна од седум години несреќа

23 август, 2016, Нема коментари
Eдно од најраширените верувања, дека кршењето огледало носи несреќа, датира од древни времиња кога изработката на овој предмет била многу скапа, бидејќи се правело од ретки материјали, како што е вулканското стакло. Го имале...

„Топлото срце е многу поважно од брилијантниот ум“ – Далај Лама

22 август, 2016, Нема коментари
Довербата води до среќни денови и среќни животи“. Ова бил одговорот кој Далај Лама му го упатил на новинарот од „National Geographic“ на прашањето: Како можеме да пронајдеме мир набљудувајќи го светот? Најкусиот одговор: Патувањата...

Текст кој вреди да се прочита: Мајка со паста за заби ѝ одржа животна лекција на ќерка си

19 август, 2016, Нема коментари
Текстот на Ејми Бет Гардер ќе ви одржи животна лекција. Иако бил наменет за нејзината ќерка, откако Ејми го објавила на Facebook, тој стана вирален хит со повеќе од половина милион споделувања. Имено, вечерта...

10 заповеди за родители од педагогот Јануш Корчак кој одби да се спаси и умре со сираците за кои се грижеше

17 август, 2016, Нема коментари
Никој не би можел да остане рамнодушен на животната приказна на Јануш Корчак, Полјакот кој неколкупати одби да се спаси од смрт во концентрационите логори и загина заедно со сирачињата од сиропиталиштето во кое...
Почетна // Категорија "КАЛАБАЛАК" (Page 2)
Горе