17 јули, 2019

Радио

И кокосот е здрав

4 април, 2011, Нема коментари
Без разлика дали станува збор за кокосово брашно или кокосово млеко, кокосот е многу здрав. Тој е богат со здрави прехранбени влакна, витамини особено Б, Ц и Е и фолна киселина. Не смееме да...

Тајната е во модните детали со јаки бои

4 април, 2011, Нема коментари
Модните додатоци во јаки бои се најдобар начин да бидете во тренд. Оваа пролет, модните трендови наложуваат носење на додатоци кои се со интезивни бои. Така што, доколку излезете во едноставна комбинација и додатоци...

Антидепресивите може да предизвикаат срцев удар

4 април, 2011, Нема коментари
Средовечните мажи кои често земаат антидепресиви се изложени на опасност од срцев удар. Ова е заклучокот од едно научно истражување. Американските кардиолози направиле една студија во која вклучиле 59 пара близнаци. Во секој пар...

Чајот ве освежува исто како и водата

3 април, 2011, Нема коментари
Добри вести за љубителите на чај. Знаеме сите за потребното количество вода кое треба да го внесуваме секојдневно, само што сега ќе можеме неколкуте чаши вода да ги замениме со чај. Една нова студија,...

Кафето богато со антиоксиданси

1 април, 2011, Нема коментари
До сега научниците тврдеа дека најпопуларниот антиоксиданс ефект го има зелениот чај. Но, новите истражувања го наведуваат и кафето во редот на антиоксидансите. Се разбира доколку кафето го внесувате во умерени количини ќе ја...

Сексот пресуден за младешки изглед

1 април, 2011, Нема коментари
Доколку сакате да се чувствувате млади и исто така да изгледате ќе треба да практикувате повеќе секс, советува професорката Сесилија Тригер. Таа инаку е експерт за хормоните кои се пресудни за половите односи. Нејзиното...

Заборавете на чоколадото, шафран и женшен се доволни за подобар секс

1 април, 2011, Нема коментари
Афродизијаците со векови ја оптеретуваат човековата имагинација и тие се една од омилените теми на современите научни истражувања. Најновата вест од истражувањето на оваа тема е дека шафранот и женшенот се идеални афродизијаци за...

Кога мажите се одлучуваат за “врзување” со една жена?

31 март, 2011, Нема коментари
Долго време се одржа мислењето дека мажите се одлучуваат за брак кога ќе им пресушат сите други опции. Меѓутоа, за среќа на многумина, мажите не се согласуваат со оваа изјава. Ако мажот сака да...

Том Форд со неколку правила за модерните мажи

31 март, 2011, Нема коментари
Дизајнерот Том Форд во еден магазин даде неколку совети. Тие не се однесуваат само на правилата за облекување, туку и за тоа како треба да се однесува еден модерен маж. 1.  Секогаш бидете најдобра...

Бикини сезона на Викториас сикрет

31 март, 2011, Нема коментари
Светски познатиот бренд Викториас сикрет ја претстави својата нова колекција на Бикини. За оваа фотосесија беа ангажирани трите ангели: Адриана Лима, Алесандра Амбросио и Кенди Свенепол. Како и секогаш моделите на Викториас сикрет изгледаат...

Оревите најздрави од редот на јаткастите плодови

30 март, 2011, Нема коментари
Оревите се најздрави од сите јаткасти плодови и треба да ги внесувате во умерена количина секојдневно, пренесе BBC. Нучниците направиле едно истражување за антиоксидансите, при што покрај оревите во истражувањето биле вклучени и други...

Што сè ја намалува желбата за секс?

30 март, 2011, Нема коментари
Милиони луѓе во светот имаат проблем со ниско либидо, па не е ни чудно што продажбата на лековите за овој проблем е сè поголема. Со таа цел научниците спровеле едно истражување, како би докажале...

Стопете ги килограмите со сон

30 март, 2011, Нема коментари
За намалување на килограмите не е потребно само да спроведете режим на исхрана и да вежбате. Сонот игра голема улога во слабеењето. Најновото истражување кое беше спроведено во медицинксиот центар во Портланд покажува дека...
Почетна // Категорија "живот" (Page 882)
Горе