17 септември, 2019

Радио

Лешниците ја намалуваат болката

27 јануари, 2011, Нема коментари
Лешниците содржат идеална комбинација на витамините од B комплексот, а кои имаат благотворно дејство врз нашиот нервен систем. Тие исто така содржат и масни киселини и липиди кои ја подобруваат работата на мозокот и...

Направете контакт со вашето тело

27 јануари, 2011, Нема коментари
Празниците и годишните одмори се идеално време да се погрижите за одмор, релаксација, но и за лекување и психофизичка рехабилитација на вашето тело. Но, не заборавајте дека менталниот и физичкиот дел од телото се...

Шафран за подобро расположение

26 јануари, 2011, Нема коментари
Шафранот е зачин кој најчесто се користи за давање спецофичен вкус на јадењата, како што е оризот или месото но, научниците сепак кажуваат дека тој има и друга функција. Било направено испитување во кое...

Смарагдно зелена хит оваа сезона

26 јануари, 2011, Нема коментари
Дека смарагдната зелена е хит за оваа сезона, покажа и фактот дека поголем дел од убавиците на црвениот тепих, на доделувањето на Златен Глобус, беа облечени токму во оваа боја. Анџелина Џоли, Мила Кунис,...

Антибиотиците пијте ги најмалку пет дена

26 јануари, 2011, Нема коментари
Антибиотиците обично третираат различни бактериски инфекции, но моментално подобрување неможе да очекуваме само со една терапија. Лекарите предупредуваат на штетните последици од запирањето на терапијата веднаш по првите знаци на подобрување. Бидејќи тоа не...

Лек против мамурлак

25 јануари, 2011, Нема коментари
Грозна пулсирачка главоболка, слабост во целото тело, втоглавици, гадење…тоа се вообичаените симптоми за утринскиот мамурлак. Помогнете си во таквите ситуации со природни состојки. Кокосова вода- исцедете ја течноста од неузреан кокос. Кокосовата вода е...

Малините се лековити!

23 јануари, 2011, Нема коментари
Неодамнешното истражување покажа дека малините содржат елагинска киселина, која го спречува ширењето на клетките на туморот. Оваа киселина прави комплекс со штетните метали и на тој начин влијае на нивната евакуација од телото. Докажано...

Совети за убави раце

23 јануари, 2011, Нема коментари
Во текот на зимските месеци на кожата и треба дополнителна нега. Студениот воздух ја суши кожата на лицето, косата, а негативни траги остава и на нашите раце. За да ги заштитите рацете потребно е...

Зголемете ја плодноста со исхрана!

23 јануари, 2011, Нема коментари
Сите лица кои планираат да забременат им се препорачува да го подготват телото за оваа состојба, и да применат специјална диета пред и барем во првите неколку недели од бременоста. Плодноста се зголемува главно...

Релаксирачка купка

20 јануари, 2011, Нема коментари
Релаксирачката купка е терапевтско искуство, кое ги ослободува отровите, ја олеснува мускулната тензија и вкочанетост на зглобовите, го јакне имунитетот, и најважно од се, го подобрува менталното здравје. Во топлата вода се зголемува циркулацијата...

Кратките фризури повторно хит

20 јануари, 2011, Нема коментари
Стилистите без оглед на студеното време, препорачуваат кратки и женски фризури, при тоа напоменувајќи да изберете форма која одговара на вашето лице, стил и карактер. Кратките фризури кои се модерни оваа сезона, даваат елегантен...

Компири за подобар систем за варење

20 јануари, 2011, Нема коментари
Во текот на зимскиот период помалку внесуваме свежо овошје и зеленчук, што се рефлектира во нашиот дигестивен систем и целокупното здравје. Ова е причината зошто нутриционистите препорачуваат во овие студени зимски денови на нашето...

Хромотерапија

19 јануари, 2011, Нема коментари
Хромотерапијата на бои се базира на, ефектот на бојата на физичкото и психичкото здравје. Со неа се употребува боја и светло за воспоставување на енергетската рамнотежа во телото, без разлика дали се работи за...
Почетна // Категорија "живот" (Page 897)
Горе