25 јануари, 2017

Радио

Најновиот “iPhone” пристигнува во 2017 година

24 јуни, 2016, Нема коментари
“Apple” го подготвува највозбудливиот “iPhone” до сега. Ваква информација пристигна до “Wall Street Journal”. Се планира голема промена на дизајнот на паметниот телефон за 2017 година, на 10 годишнината од појавувањето на “iPhone”. Тие...

Леново го претстави новиот флексибилен смартфон и таблет

22 јуни, 2016, Нема коментари
Компанијата Леново на World Tech конференцијата во Сан Франциско го претстави новиот флексибилен, супереластичен смартфон и таблет, кои можете дури да ги преклопите. Смартфонот е флексибилен и се прицрврстува околу зглобот на корисникот. Тоа...

Сакате побрз интернет? Еве неколку трикови за да го подобрите вашиот Wi-Fi

22 јуни, 2016, 1 Коментар
Kako да ја унапредиме брзината на Wi-Fi приклучокот во нашиот дом? Па изгледа прилично лесно, со помош на мали трикови. Интернетот е секојдневие во секој дом, рестораните, институциите, па дури и во градски превоз....

Направете сами маска за својот телефон

17 јуни, 2016, Нема коментари
Генијалци смислиле брз и лесен начин како да претворат обичен балон во заштитна маска за телефон. Пробајте. Надувајте го балонот и ставете го телефонот на средина Полека притискајте го телефонот надолу, со тоа што...

Ова е новото „оружје“ на Самсунг во борбата против Apple

10 јуни, 2016, Нема коментари
Економските аналитичари веруваат дека новите паметни телефони на јужнокорејската компанија Самсунг би можеле „целосно да го променат пазарот“. Откако во последниов период Самсунг забележа намалување на приходите и пад на производството, се чини дека...

Колку струја троши полнач оставен во штекер?

8 јуни, 2016, Нема коментари
Ќе заштедиме ли електрична енергија и пари доколку полначот за мобилнен телефон, таблет или лаптоп го исклучиме после употребата? Еден од странските ИТ портали се посвети на оваа тема и со помош на струен...

Еве колку луѓето лажат на Инстаграм

Социјалните мрежи станаа наше секојдневие. Посебно тоа се однесува на Инстаграм, каде секојдневно луѓето објавуваат милиони различни фотографии. Но, сите корисници имаат нешто заедничко: често објавуваат фотки кои не се реален приказ на нивниот...

Сите го имате дома, а не знаете каква штета може да ви предизвика!

Во денешно време тешко е да се замисли животот без Wi-Fi уред дома. Поради поврзување на интернет, нашите безжични уреди – телефони, таблети, лаптоп компјутери, користат рутери кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали,...

Вака ќе изгледа новиот iPhone 7

Додека голем број корисници се уште се навикнуваат на новиот iPhone 6s и Apple руши рекорди од заработени 11, 1 милијарди долари во последните три месеци, аналитичарите веќе ги предвидуваат карактеристиките на следната генерација. iPhone...

Никогаш не сте виделе нешто слично. Современата технологија ги усоврши моторите

Свесни сме дека технологијата напредува од ден во ден и секој ден се измислува нешто ново. Некогаш тоа е изводливо, а некогаш не. Сега сте сведоци на еден соврмен совршен мотор. Да не ви...

„Фејсбук“ има скриено сандаче за пораки кои не сте знаеле дека ви се пратени

Веројатно не сте знаеле досега, но постојат скриени пораки во вашето сандаче на социјалната мрежа „Фејсбук“ за кои не сте знаеле дека постојат. Досега веројатно знаете дека постои место во сандачето кадешто ги добивате...

Големи промени на Viber: Ова сигурно ќе ви се допадне…

25 април, 2016, Нема коментари
Откако WhatsApp додаде end-to-end енкрипција на својата платформа, најголемиот конкурент Viber одлучи, исто така, да ги прошири безбедносните опции. Апликацијата која има повеќе од 711 милиони корисници, денес ја претстави новата енкрипција на пораки...

Предупредување: Сите кои имаат Ајфон задолжително да го погледнат ова!

25 април, 2016, Нема коментари
Корисниците на Ајфон телефони се предупредени да не отвораат пораки кои наизглед доаѓаат од компанијата и ги известуваат корисниците дека истекол нивниот ID. Се работи за нова верзија на стара измама која за цел...
Почетна // Категорија "хај-тек" (Page 3)
Горе