Category: Без наслов

svetlina.jpg
Заслепувачка светлина која се појавила на небото предизвикала голема паника помеѓу граѓаните на Шри Ланка. Иако војската се обидува да ги разувери, граѓаните се убедени дека се работи за вонземјани. Военото воздухопловство на Шри Ланка ги презема сите мерки за да ги смири граѓаните кои стравуваат дека виделе вонземјани, пренесува порталот Emirates 24/7. Војската тврди […]

053.jpg
Најголемиот аквамарин од вчера е изложен во Смитсонијан музејот во Вашингтон. Скапоцениот камен Дом Педро пронајден е кон крајот на осумдесетите години во Бразил. Висок е 36 сантиметри и тежи дури 2,27 килограми. Оде музејот велат дека тоа е дефинитивно еден од највредните екпонати кои некогаш ги имале во своја сопственот. Некои велат дека овој […]

breguet.jpg
На аукциската куќа Sotheby’s поставен е рекорд за часовници кога францускиот Breguet од 1835 година е продаден за 6,8 милиони долари. Duc d’Orleans Breguet Sympathique часовникот последен пат е продаден во 1999 година. И тогаш постави рекорд со 5,78 милиони долари. Часовникот е направен од злато и школка од желка. Го купил сопственик на приватен […]

16.jpg
Највисоката жена на светот, Јао Дефен од Кина, умрела минатиот месец на 40 години, јавуваат денес кинеските медиуми. Јао Дефен умрела на 11 ноември во својот дом во источната кинеска провинција Анхуи. Во Гинисовата книга на рекорди Јао Дефен во 2010 година е прогласена  за највисока жена на светот, бидејќи е измерено дека е висока […]

ginisov-rekord.jpg
Ова досега никој не успеал да го направи! Лаша Патараја од Грузија, се обидел да го собори Гинисовиот рекорд. Тој повлекол камион тежок 8,28 тони и тоа со своето уво! Организаторите велат дека резултатите че бидат испратени до Гинисовите рекорди.

Паркирање во мал простор е ноќна мора на многу возачи, особено за оние на кои допрва ги очекува полагање на возачки испит. За германскиот каскадер Рони Вехзелберг тоа не претставува никаков проблем. Тој со својот начин на паркирање влезе во Гинисовата книга на рекорди. Веруваме дека неговиот стил би претставува ноќна мора за инструкторите доколку […]

ajskapo-pivo.jpg
Единствени алкохолен пијалок, што претставува почеток на ерата на производство на скапоцено  пиво… За многумина пивото претставува еден од најефтините начини да се разладат за време на летните денови или пак за расположение за време на летото. Но, ова пиво се смета за вистински луксуз. Станува збор за производ на фирмата “Sam Adams Utopia”. Оваа […]

Во Базел во Швајцарија расцвета најголемиот цвет во светот. Ова огромно растение е високо 2,27 метри и цвета само во текот на неколку дена на неколку години. Титан Арум, по потекло од џунглите во Суматра, не е само најголемото цвеќе во светот, туку и цвеќе со најлош мирис. Растението испушта мирис кој потсетува на мирисот […]

Се работи за фасцинантна композиција на воз долг 34 метри за кој се потрошени 285 килограми врвна белгиска чоколада и вкупно 784 часа работа. Возот со неговата должина го урна светскиот рекорд на најдолга композиција направена од чоколада, влегувајќи во Гинисовата книга на рекорди. Макетата е изложена во Брисел на отворањето на неделата на чоколадата. […]

Соборен е уште еден рекорд во Гинисовата книга на рекорди, откако 28 еластични девојки успеале да влезат во мини морис. За да го изведат овој потфат, девојките од англиската покраина Сусекс вежбале со недели. Меѓу другите најчудни и најсмешни работи кои вчера беа прикажани на Денот за Гинисови рекорди беше оној на Стив Џејкобс, кој […]

sesir-i-stap.jpg
Ликот скитник со препознатлива шапка и бастун го прослави Чаплин кој стана Холивудска легенда. Познатата шапка и бастун на Чарли Чаплин, ѕвездата на холивудскиот нем филм, овој викенд ќе бидат ставени на аукција во Лос Анџелес, соопштила аукциската куќа Бонамс. Шапката и бастунот на Чаплин – кои ги носеше во филмовите “Малиот Скитник”, “Светлината на […]

Тортата од пандишпан и крем е долга 1,2 километри, а за неа се потрошени повеќе од 4 тони состојки. Пекарите и слаткарите од пекарата “Жил Делпонш“со овој потег  прославиле 25 години од работењето. Подготовките за правење на оваа џиновска торта траеле два месеци, а 200 вработени и волонтери неуморно го печеле тестото цела недела. “Тортата […]

Над Колорадо, снимен е необичен летечки објект, кој ниту експертите не можат да го идентификуваат. Ова НЛО може да се види само во забавена снимка. Над Денвер во американската држава Колорадо, снимен е необичен летечки објект, кој дури и експертите не можат да го идентификуваат. Објектот над Денвер го снимил неименуван маж во сред бел […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi