Category: Спорт

Портпаролot на Диего Армандо Марадона ги отфрли информациите дека тој ќе седне на клупата на кинеската фудбалска репрезентација или на некои од тамошните клубови. Во изјавата се соопштило дека Марадона немал остварнео контакти со ниеден клуб или пак претставници на кинеската фудбалска федерација. Марадона дојде во Кина од чисто деловни причини кои немаат врска со […]

Иако со два гола го потопи Челзи во дербито на колото во англиската Премиер лига, напаѓачот на Ливерпул Фернандо Торес вели дека сеуште не се вратил во својата вистинска форма, додавајќи дека најдоброто од него треба да го видиме во претстојните мечеви. “Од ден на ден се чувствувам се подобро и чувствувам дека напредувам.” – […]

Капитенот на Рома, Франческо Тоти, немаше шанса да заигра во градското дерби во кое неговите соиграчи го совладаа Лацио со 2:0, па така дуелот го гледаше од дома. Тоти ја одработи суспензијата од еден натпревар поради црвениот картон кој го доби на дуелот со Лече. Рома формално како гостин го совлада Лацио во 10-то коло […]

Синоќа во НБА лигата беа одиграни шест дуели. Шампионот ЛА Лејкерс одигра уште еден одличен меч на домашен терен совладувајќи го Портланд убедливо. Екипата на Хјустон дојде до првата победа сезонава и тоа убедливо совладувајќи го тимот на Минесота. (Њујорк – Филаделфија 96:106), (Атланта – Феникс 114:118), (Детроит – Голден Стејт 102:97), (Хјустон – Минесота […]

Интер победи со 4:0 против Вердер во натпреварот на групата А од лигата на шампионите, благодарејќи на Самуел Ето, кој постигна 3 од погодоците. По завршувањето на натпреварот тој изјави дека му е исклучително драго што победил како напаѓач, откако минатата сезона победите ги запишуваше како одбранбен играч. Нашата ѕвезда Горан Пандев отсуствуваше од оваа […]

Покрај поголемиот посед врз топката за време на целиот натпревар, фудбалерите на Барселона сепак не успееа да донесат победа за својот тим. Натпреварот заврши 1:1, откако први поведоа Рубин со голот на Нобоа од пенал, и подоцна за Давид Виља да постигне израмнување на истиот начин. Славниот Меси влезе во игра последниот половина час пред […]

Партизан иако за цело време на мечот се спротиставуваше, сепак не издржа до крај. После исклушувањето на Марк Јованович, црно – белите не успеаа да ја повторат играта од првото полувреме. Три пенали од кои два не беа искористени, по еден на двете страни. Аршавин, Шамак и Скилачи беа стрелците на гостите, а Клео од […]

Кошаркарската еуфорија во Турција не престанува, а турските медиуми тврдат дека челниците на Бешикташ сакаат да го ангажираат НБА ветеранот Ален Ајверсон. Бешикташ е спремен да му понуди 2 милиони долари по сезона како што објавуваат турските медиуми дека веќе е стапено во контакт со агентот на НБА ѕвездата. Ајверсон неодамна беше во преговори со […]

Шпанскиот возач на Ферари Фернандо Алонсо очигледно влезе во форма. После славењето во Монца пред две недели, победи и на големата награда на Сингапур, 15 трка на Светското првенство во Формула 1. Шпанецот водеше од почетокот до крај и дојде до својата четврта победа во сезоната и 25 во неговата кариера, со што се израмни […]

Двократниот шкотски првак во рели Jimmy Girvan загина на релито Colin McRae во Aberfeldво средна Шкотска. Несреќата се случила кога педесет и шест годишниот Girvan во кривината изгубил контрола над воланот и со полна брзина се удрил во дрво.Спрема полицискиот извештај Girvan загинал на место на несреќата , а неговиот совозач Mike Ramsey полесно е […]

Според американските медиуми, Руди Фернандез ќе ја замолел управата на Портланд за дозвола да врати во Шпанија следната сезона. Шпанскиот репрезентативец и бивши играч на Хувентуд сака да ја напушти најсилната кошаркарска лига во светот. Тој од 2008 година е во НБА, но и понатаму тврди дека повеќе му се допаќа еропскиот стил на игра. […]

Најдобриот кошаркар во НБА лигата Леброн Џејмс воопшто не го погодуваат критиките од легендите на кошарката како Мајк Џордан, Чарлс Баркли и Меџик Џонсон. Имено тие изјавија дека никогаш не би отишле во тим преполн со играчки ѕвезди, само колку да ја добијат титулата прваци. Леброн изјави дека во последно време се изнаслушал критики за […]

Марадона проговори после Мундијалот, се надева дека ќе се врати на клупата, но истражувањата на јавното мислење кажуваат дека и не е баш добредојден. Марадона после нападот на службениците на федерацијата и наследникот Батиста изјави дека сака освета со Аргентина.”Ќе ја дадам раката да се вратам, не ја завршив мисијата. Разговарав со претседателката на земјата […]