Некои од најпознатите светски атракции се наоѓаат во Италија. Колосеумот во Рим, кривата кула во Пиза, катедралата во Милано се само некои од нив. Но, токму затоа многу локации во земјава се соочуваат со проблеми на прекумерен туризам. Можеби затоа треба да истражите некои помалку посетени италијански дестинации, кои исто така имаат што да им […]

Сигурни сме дека сите сте слушнале за слаткото гратче недалеку од Салцбург, кое се вика Халштат. Па, тој австриски град живееше мирен живот додека пред неколку години не стана туристички хит, а во него почнаа да се слеваат реки од туристи. Цртаниот филм Frozen е заслужен за неговиот успех, бидејќи се покажа дека градот бил […]

По две години врска, Камила Кабело и Шон Мендес се разделија за прв пат во 2021 година, а во април оваа година, парот се појави да ја обнови својата романса додека се бакнуваше во Коачела. Иако тие двајца често беа видени заедно во Њујорк и Лос Анџелес, информациите за нивното раскинување повторно се појавија во […]

Знаеме дека миленичињата на многу луѓе се практично членови на семејството и им е доста тешко кога треба да се одвојат од нив кога се качуваат на лет. Па, една компанија реши да усвои поинаква политика по ова прашање… Доаѓа нова ера за патниците кои летаат со домашни миленици. Приватната авиокомпанија K9 Jets почна да […]

Холивудската актерка Џенифер Анистон деновиве ширум светот го промовира вториот дел од филмската комедија „Murder Mystery“ во која глуми заедно со нејзиниот колега Адам Сендлер. Холивудската миленичка пристигна на премиерата во Лос Анџелес во предизвикувачка креација со потписот на Версаче и уште еднаш докажа дека е кралица на префинетиот стилски минимализам. Целата филмска екипа се […]

По Супербоулот одржан во неделата и настапот на познатата Ријана, разговорот не престанува за нејзината црвена облека – светло црвен комбинезон Loewe, кожен макси капут од Alaïa, MM6 Maison Margiela x Salomon патики, но исто така детали како рачниот часовник Jacob Brilliant Skelton Northern Lights и црвено обоени нокти и усни. Но, црвениот аутфит не […]

Изборот на облека за првиот состанок со себе носи неодлучност, долго размислување, неколку нервни сломови, но и конечно задоволство. Првиот впечаток е многу важен, особено што имате само една шанса да го оставите во најдобро можно светло. Тоа е клучно ако првпат се среќавате лично со можниот иден партнер, или затоа што сте се запознале […]

Традиционалното собирање на кралското семејство на кралскиот имот Сандрингам и одењето на божиќната миса во црквата Света Марија Магдалена, која се наоѓа во огромниот имот, ги натера експертите на кралското семејство да се занимаваат со образовните принципи на Вилијам, принцот од Велс и неговата сопруга Кетрин. Се разбира, божиќниот собир подразбира доаѓање на нивните деца […]

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст во замокот Балморал во Шкотска. Имала некои навики од кои никогаш не се откажала, а една од нив бил појадокот да го јаде познатиот сендвич кој е направен од само три состојки. Друга работа што кралицата ја обожаваше беа кучињата Корги. Цените на мармаладите и коргите се зголемија […]

339704_shutterstock-2147707581_ff.jpg
Копривата е едно од најраспространетите растенија во природата. Многу луѓе не ја сакаат поради непријатното чувство на печење што го имаме ако ја допреме со гола кожа. Сепак, журкањето, како што популарно се нарекува, е вистински спас кога се во прашање многу болести. Секој дел од ова растение е лековит, од коренот до цветот, а […]

62241097-avgolemono-juha-grcka.jpg
Авголемоно е грчки сос направен од густин, јајца и лимон, а своето име го дели со фината пилешка супа што служи како основа. Идеален е за подготовка кога имате вишок на печено или варено пилешко, а ви се јаде нешто брзо подготвено, топло и неодоливо на лажица. Кремастата нота која супата ја должи на жолчките, […]

206_shutterstock-1033859707_f.webp
Опуштете се и вдишете мирно неколку пати. Дали уживавте во ова чувство на воздух што ги исполнува вашите бели дробови? Голема е веројатноста дека сте се опуштиле. Начинот на кој дишеме има голема моќ и подеднакво влијае на нашиот ум и тело. Затоа е од клучно значење да се биде свесен за процесот на дишење. […]

329855_shutterstock-1215189187_ff.jpg
Високи, ниски, еднобојни, шарени, од превртена или мазна кожа… Чизмите со дебели потпетици ни се вратија пред неколку сезони и љубителите на модата го прифатија со раширени раце! Овој тренд, кој беше водечки во текот на шеесетите, ги освојува и уличниот стил и формалниот стил бидејќи е исклучително практичен начин визуелно да ја издолжите ногата […]

escort - Korsan taksi