Screenshot_3-3.png
Мора да се обидете     Младиот готвач Ејтан Бернат сподели интересен трик на TikTok во кој покажува што е потребно за совршен празничен помфрит.     Само една состојка е клучна   Готвачот Ејтан верува дека го нашол наједноставниот начин да ги направи најфините печени компири, користејќи прилично необична состојка, мајонез. Ејтан ги подготвува […]

299367_shutterstock-535483192_ff-1.jpg
Состојки: 4 јајца половина главица кромид половина праз 100 гр свежи печурки сол бибер 3 лажици маслиново масло Подготовка: Прво исечкајте ги кромидот и празот, а потоа загрејте ја тавата. Потоа додадете го маслото и време е да се пржат кромидот и празот. Потоа додадете половина чаша вода за да се промешат состојките. Време е […]

Screenshot_3-2.png
Заборавете на млекото – го прави вашиот омилен десерт да биде жилав     Тенки и меки палачинки кои се совршено испечени и полнети, без ризик да бидат цврсти или да се кинат, не се секогаш лесни за правење.   Мајсторите за правење на овој десерт секогаш користат кисела вода, а ова е рецепт за […]

Screenshot_3-1.png
Ако веќе имате исечени тенки шницли и не знаете што да правите со нив, па лесно е, ставете ги во рерна и за еден час се готови.     СОСТОЈКИ:   6 шницли 2 лажици брашно 1 лажица сув зачин 1 лажица мелен, црвен пипер 1 лажичка магдонос малку босилек и рузмарин, малку бибер 200 […]

62295577-juha-od-rajcice.jpg
Кој не ужива во добра супа од домати? Овој кулинарски класик се ужива на речиси сите континенти. Супата од домати може да биде вкусно предјадење – па дури и главно јадење ако се служи со тост со сирење. Во многу рецепти, се додава павлака или хопла за да се постигне кремаста текстура на супата. Но, […]

Screenshot_3.png
Доколку сакате вашето месо да биде уште посочно и повкусно, со додавање на оваа маринада ќе го постигнете тоа.     Универзалната маринада може да се користи за сите видови месо, обични или чадени свински ребра, како и за пилешки крилца.   Се прави од сол, бибер, слатка и лута пиперка во прав, лук во […]

302095_shutterstock-303901985_ff.jpg
Состојки: 450 гр компири 50 гр путер 130 мл павлака за готвење сол бибер 100 гр сирење Подготовка: Најпрво треба да ги излупите компирите и да ги ставите во тенџере. Прелијте ги со вода, посолете и оставете ги да се готват. Кога компирите ќе омекнат, тогаш извадете ги и со вилушка испасирајте ги. Потоа во […]

Screenshot_3-26.png
Подгответе го пилешкото бело месо на малку поинаков начин     СОСТОЈКИ:   Пилешко бело месо 3-4 јајца 50 гр сусам 100 гр брашно 100 гр презла сув зачин или сол може и мелен лук масло за пржење   ПОДГОТОВКА:   Исчукајте го стекот помеѓу фолии, малку посипете со сув зачин.На алуминиумската фолија истурете брашно […]

338653_shutterstock-1931683223_ff.jpg
Ова тесто лесно се меси, потребни ви се состојки од она што веројатно веќе го имате во вашата кујна и најважно од се, секој пат ќе ви успее. Можете да го чувате во фрижидер, во кеса и да го користите кога ви треба. Ви треба: килограм брашно 1 прашок за пециво 1 лажица сол 1 […]

2982005_stockphotogrilledchickenthighswithmoroccancouscousandherbsinapot79716691_ls.jpg
Кускусот е популарна намирница ширум светот, може да ја приготват комплетни почетници и одлично ги „впива“ вкусовите на месото, зеленчукот или ароматичните зачини. Задолжително пробајте, вкусно е, а лесно се прави. Состојки: 200 гр кускус 4 пилешки батаци со карабатаци 1 кромид 2 чешниња лук 1 коцка супа, магдонос, сол, бибер Подготовка: Растворете ја коцката […]

Baka-15.jpg
Сочно и неодоливо вкусно Ви треба инспирација во кујната… барате нов рецепт? Ви предлагаме сочна пита со шунка и сирење која сигурно ќе го воодушеви вашето семејство. Подготовката не е комплицирана дури и за почетници, а вкусот е феноменален. Како и секогаш, пробајте и уверете се сами! Состојки: 10 листови средни кори 200 мл јогурт […]

61579446.jpg
Готвачот Мари-Антоан Кареме, кој живеел во 19 век, донел кулинарски „закон“ за четири сосови кои ја формираат основата за сите останати. Тие вклучуваат сосови од бешамел и домати, велуте и шпанскиот сос, а подоцна им се придружил и Холандез. Елегантниот братучед на мајонезот, за кој наместо масло се користи рафиниран путер, е нераскинлив од аспарагус […]

vanilice-sa-jagodom-1.jpg
Совршен десерт Најдобри колачи се оние кои се подготвуваат брзо и лесно, без многу состојки. Лажните ванилици се токму таков десерт, во комбинација со свежо овошје – најдоброто освежување во пролетните и летните денови. Состојки: – путер, 150 гр – неутрално крем сирење, 100 гр – шеќер, 50 гр – слатка павлака, 175 мл – […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber