8 јули, 2020

Дорис Пак: Нема визи за македонските граѓани

27 мај, 2011, Нема коментари
Нема општо или трајно суспендирање на безвизниот режим за македонските граѓани и за земјите од Западен Балкан, истакна европратеничката Дорис Пак. “Постои ограничена можност за враќање на визите, доколку бидат исцрпени сите мерки за...

Родители го нападнале и ставиле во багаж момчето на нивната малолетна ќерка

26 мај, 2011, Нема коментари
Брачен пар од Гостивар заедно со нивниот син го нападнале триесет и едногодишниот М.Б а потоа го ставиле повредениот во багажникот од нивниот автомобил, бидејќи се забавувал со нивната малолетна ќерка. Имено, брачниот пар...

Скопјанец го хакирал сајтот на Министерството за правда и штрајкува со глад

26 мај, 2011, Нема коментари
Во обид да му се чуе гласот против, како што вели тој, неправдата, опресијата и невработеноста, 37-годишниот скопјанец Ивица Георгиевски ја хакирал интернет страната на Министерството за правда. Тој вели дека веќе 10 дена...

Патните правци Струмица – Валандово и Раброво – Дојран времено затворени

26 мај, 2011, Нема коментари
Патниот правец Струмица – Валандово поради изведување работи на пат, ќе биде заторен за сообраќај во периодот од 10 до 12.30 часот и од 13.30 до 16 часот, информира АМСМ. На патниот правец Раброво...

Приведени двајца осомничени за синоќешното убиство на автопатот Велес – Градско

25 мај, 2011, Нема коментари
СВР Велес соопштува дека двајца осомничени за синоќешното убиство на автопатот Велес – Градско се приведени. “Секторот за внатрешни работи Велес презема мерки за расветлување на случајот и утврдување на причините. Во моментов се...

О Нил: Македонија треба да побара од ОН резолуција и потврда за користењето на името

25 мај, 2011, Нема коментари
По 20 години, период во кој името Република Македонија не предизвика меѓународни или домашни проблеми со Грција или други земји, зошто да не се бара резолуција и потврда од ОН за користењето на името,...

Папата во Македонија

24 мај, 2011, Нема коментари
Извори на Попара кажуваат дека шансите Папата Бенедикт 16 да ја посети Македонија се многу големи. Тоа би можело да се случи напролет во 2012 година. Дали 2012 година е клучна за Македонија од...

Гостиварец ја силувал и забременил својата 19 годишна ќерка

24 мај, 2011, Нема коментари
Гостиварец ја силувал својата ќерка, по што 19 годишната девојка останала бремена од својот татко, соопштуваат од МВР. Истото се случувало во повеќе наврати во изминатите две години во присуство на нејзината маќеа, а...

ЕУ не планира укинување на визната либерализација за Македонија

23 мај, 2011, Нема коментари
Европската унија планира да воведе механизам кој ќе овозможи во вонредни ситуации визниот режим да биде повторно воведен по забрзана процедура, но тоа никако не значи дека Македонија и Србија ќе бидат симнати од...

Шест лица повредени во судир на автобус и камион на Првомајска

20 мај, 2011, Нема коментари
Шест лица се повредени во судир што се случил утрово околу 11.30 часот на улицата “Првомајска“ меѓу автобус на Јавното сообраќајно претпријатие и камион со скопски таблички. Според информациите од МВР, еден од повредените...

Почина сопатничката од аудито кое утринава се судри со автобус кај Охрид

17 мај, 2011, Нема коментари
По тешката сообраќања несреќа која утрово се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај Подмољје почина сопатничката во автомобилот Ауди, кој се судри со автобус на ресенската компанија “Принц“. Според најновите информации од СВР- Охрид,...

Македонија преплавена со пораките дека 21 мај е судниот ден

17 мај, 2011, Нема коментари
Македонија е преплавена постери и флаери со содржини дека судниот ден доаѓа на 21 мај, поради што полицијата викнала на информативен разговор две лица. Во неколку поголеми градови поставени се билборди, дека судниот ден...

ВИДЕО: Кумановци криумчареле мигранти од Блискиот и Далечниот Исток

16 мај, 2011, Нема коментари
Полицијата приведе осум Кумановци под сомение дека криумчареле мигранти од Блискиот и Далечниот Исток и од земјите од Африка. Истите преку Грција, Македонија и Србија илегално биле пренесувани до западноевропските земји. Центарот за сузбивање...
Почетна // Top Story // Категорија "македонија" (Page 23)
Горе