15 јули, 2020

Вељаноски реизбран за претседател на Собранието

26 јуни, 2011, Нема коментари
Собранието на Македонија на денешната прва конститутивна седница го реизбра Трајко Вељаноски за спикер на македонското Собрание и ги верификуваше мандатите на новите 123 пратеници. За Вељаноски гласаа 70 пратеници, двајца беа воздржани, а...

Хакери украле 2,7 милиони долари од кредитни картички

25 јуни, 2011, Нема коментари
На околу 3,400 клиенти на банката “Ситигруп“ им биле нападнати кредитните картички при што биле одземени околу 2,7 милиони долари. “На клиентите ќе им биде надоместена штетата“, рекол Шон Кевелиган, портпарол на њујоршката банка,...

Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 30 лица

25 јуни, 2011, Нема коментари
Триесет лица загинаа во експлозија на бомба која била активирана од бомбаш самоубиец во автомобил поставен пред болницата во дистриктот Азра во провинцијата Логар, јужно од Кабул. “Напаѓачот самоубиец усмрти 30 лица и повреди...

Мексичка армија навлезе во САД !!!

25 јуни, 2011, Нема коментари
Конвој од три воени камиони натоварени со мексикански војници и оружје се обидел да ја помине границата кај Мостот број два, што е јасно кршење на меѓународното право. Камионите биле забележани на царината од...

Роман Абрамовиќ инвестира во Македонија?

25 јуни, 2011, Нема коментари
Како дознава Попара, најпознатиот руски милијредер Роман Абрамовиќ, најпознат како сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, преку своите адвокати, се интересирал за поголемо “ парче “ земја во Охрид. Наводно бил заинтересиран за комплекс во...

Ал Џезеира ќе ја купува А1?

25 јуни, 2011, Нема коментари
На големо се зборува дека Арапската Ал Џезеира после отварање на свој ТВ канал во Босна, е заинтересирана за купување ТВ канал и во Македонија. Како што дознавме, претставници на мрежата веќе комуницирале со...

Монако спремно за кралската венчавка

24 јуни, 2011, Нема коментари
Принцот Алберт Втори планира спектакуларни изненадувања за своите гости во текот на дводневната венчавка. На церемонијата ќе присуствува и францускиот претседател, Никола Саркози, но не се знае дали со него ќе дојде и Карла...

Хакери нападнале интернет страна на НАТО

24 јуни, 2011, Нема коментари
Интернет страната која ги објавува службените соопштенија на НАТО, но која не содржи “чувствителни информации“ најверојатно била жртва на информатички напад, објавила Алијансата, која борбата против информатички напади ја прогласи за еден од своите...

Се разбудила на сопствениот погреб па умрела од срцев удар

24 јуни, 2011, Нема коментари
Четириесет и девет годишната Русинка Фагили Мукхаметцианов се разбудила на сопствениот погреб и од преголем шок  починала од срцев удар. Ожалостените роднини стоеле покрај мртвото тело на Фагили кога во еден момент таа се...

Обама ги продолжи вонредните мерки за Македонија и Западен Балкан

24 јуни, 2011, Нема коментари
Претседателот на САД, Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки за уште една година за Македонија и за другите земји од Западен Балкан, јавува Радио Слободна Европа. Во соопштението на Белата Куќа се...

Штетата од земјотресот и цунамито во Јапонија – 147 милијарди евра

24 јуни, 2011, Нема коментари
Јапонската влада проценила дека штетата предизвикана во земјотресот и цунамито кои ја погодија земјата на 11 март годинава, изнесува 16, 9 билиони јени или 147 милијарди евра. При проценката, јапонската влада во предвид ги...

Започна судењето на Јулија Тимошенко

24 јуни, 2011, Нема коментари
Во Киев денеска започна судењето на поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко обвинета за злоупотреба на службената должност. “Ова е фарса и циркус, а не судење“, рекла пред судиите Тимошенко. Според наодите на обвинителството,...

Мекејн: Прашањето за спорот околу името меѓу Македонија и Грција може да се реши

24 јуни, 2011, Нема коментари
Прашањето за спорот околу името меѓу Македонија и Грција може да се реши, смета поранешниот претседателски кандидат на САД, републиканскиот сенатор Џон Мекејн. “Грција во моментов се справува со огромни предизвици и сметам дека...
Почетна // Категорија "Top Story" (Page 795)
Горе