15 октомври, 2019

Радио

Чилеанските рудари се натпреваруваат за Гинисов рекорд

11 октомври, 2010, Нема коментари
Рударите кои од 5 август се затрупани на длабочина од 700 метри во рудникот за бакар и злато, започнало натпреварување кој ќе издржи најдолго под земја, т.е. оној што ќе излезе последен ќе биде...

Бела ноќ во Скопје по шести пат

1 октомври, 2010, Нема коментари
Манифестацијата која традиоционална се одржува по шести пат во Скопје, ноќта ќе ја претвори во ден. Организаторите најваија дека покрај музичките настани оваа година ќе има и многу други активности на отворен простор. Посетителите...

Три милиони Французи денес на протести

1 октомври, 2010, Нема коментари
Француските синдикати денеска по трет пат, ќе излезат да протестираат против реформите за пензионирање на Саркози, со кои старосната граница се зголемува од 60 на 62 години. Протестите се веќе одржани во Saint-Etienneu, Clermont-Ferrandu,...

Поради финансиската криза, помалку имигранти во ЕУ

1 октомври, 2010, Нема коментари
Со последната економска криза во Европската унија и зголемувањето на невработеноста, придонесоа и помал број нелегални имигранти. Индикаторите покажуваат дека во второто тримесечје, нелегалните влезови се намалиле за 15% во сопредба со минатата година....

Малолетник прободен со нож на екскурзија во Сарај

1 октомври, 2010, Нема коментари
Едно малолетно момче од скопското село Крушопек со нож прободело друго момче од Куманово, за време на еднодневната екскурзија во скопски Сарај, соопшти денеска полизијата. Петнаесет годишниот И.Д. му се пришол на малолетникот А.Л...

Смртна пресуда за крадци на бебиња во Кина

1 октомври, 2010, Нема коментари
Двајца мажи Li Diji и Wu Suiqing, двајцата на 56 годишна возраст украле 46 бебиња во период од 2 години. Тие ги продавале бебињата по 4000£ едно, на фамилии во Фуџиан. Политиката на Кина...

Железничка несреќа однесе 43 животи

1 октомври, 2010, Нема коментари
Џакарта – загинаа 43 луѓе и неколку десетици се повредени, меѓу кои скоро сите се во критична состојба, по железничката несреќа која се случи денска во централниот дел на Индонезија. Несреќата се случила на...

Холандија рече не за бурките

30 септември, 2010, Нема коментари
Новата Холандска малцинска влада која се формираше пред два дена, се сложи во земјата да се забрани носењето на бурки, што е една од постапките за да добие парламентарна подршка од антиисламистичката Партија на...

Берзите во САД уживаат во најдобриот септември од 1939 година

30 септември, 2010, Нема коментари
Американската берза го доживеа најдобриот септември, од далечната 1939 година, бидејќи тоа е послдениот пат кога Вол Стрит има забележано поголем раст на акциите, пред се поради почетокот на Втората светска војна, кога трговците...

Македонија го доби својот Плејбој

30 септември, 2010, Нема коментари
Вчера беше промовирано првото издание на познатото списание Плејбој во Скопје, кое граѓаните ќе може да го читаат на македонски јазик и ќе може да се купи насекаде низ Македонија по дена од 250...

Најбогатиот Кинез има 12 милијарди долари

30 септември, 2010, Нема коментари
Најбогатиот Кинез има 12 милијарди долари, станува збор за Cong Kinghou, сопственик на компанија за безалкохолни и млечни напитоци “Vahaha”, објави вчера кинескиот весник „Hurun”, кинески еквивалнет на американскиот „Forbs”. Зад него на листата...

Полицијата го држеше Евадорскиот претседател како заложник

30 септември, 2010, Нема коментари
Припадниците на еквадорската војска го ослободија претседателот Rafaela Koreu, кој полни 12 часа беше блокиран во зградата од болницата. која ја имаа опколено полицајците кои беа незадоволни од одлуките на владата околу мерките за...

Горбачов го пофали Медведев

29 септември, 2010, Нема коментари
Последниот лидер на бившата СССр, Михаил Горбачов оценил дека одлуката на рускиот пртседател Димитри Медведев да се смени градоначалникот на Москва е сосема исправна, со изјава дека тоа требал да го направи уште пред...
Почетна // Категорија "вести" (Page 795)
Горе