27 февруари, 2020

Радио

Колерата го нападна и Порт о Принс

9 ноември, 2010, Нема коментари
Колерата на Хаити стигна и до главниот град, потврдени се 73 лица кои се заразени со болеста, министерството за здравтво изјави дека очекува епидемија. Министерот за здравство на новинарското прашање за страв од масовна...

Французите сепак ќе работат до 67 година

9 ноември, 2010, Нема коментари
Се чини дека масовните протести кои се одржаа во минатиот месец низ Франција против новите реформи за пензионирање, сепак не вродија плод. Францускиот претседател Саркози го потпиша спорниот закон за пензинирање, со кој французите...

Конфликтот во бразилски затвор зема најмалку 18 животи

9 ноември, 2010, Нема коментари
Најмалку 18 лица се убиени во два поголеми немири и тепачки помеѓу затворениците во североисточен Бразил. Првиот немир избил во затворот Pedrinhas во Sao Luis и траел 27 часа. Во оваа тепачка се убиени...

Затрупаниот рудар пронајден мртов

9 ноември, 2010, Нема коментари
По 13 часа трагање, спасувачките екипи го пронајдоа безживотното тело на 38-годишниот рудар, што вчера на пладне пропадна во ускоп со длабочина од педесетина метри, во рудникот кај Македонска Каменица. Тој бил мртов кога...

Македонија денес го очекува извештајот на Европската Комисија

8 ноември, 2010, Нема коментари
ЕК денеска треба да го објави годинешниот извештај за тоа како Македонија напредувала во реформскиот процес на патот кон Европската Унија. Очекувањата од извештајот се дека тој ќе биде објективен и реален, а ќе...

Водителот на BBC Kristian Digby починал ненајдено за време на секс игра

8 ноември, 2010, Нема коментари
Водителот кој стане милионер кој беше пронајден мртов во својот дом на први март оваа година, наводно настрадал откако нешто тргнало наопачки за време на соло секс игра. Водителот бил пронајден од страна на...

Сообраќајна несреќа во Албанија 9 мртви 41 повредени

8 ноември, 2010, Нема коментари
Девет лица загинаа, а 41 се повредени во тешка сообраќајна несреќа синоќа на југот на Албанија во близина на селото Зиај, 150 километри од Тирана. Од повредените лица 5 се наоѓаат во критична состојба....

Лажна тревога за нова бомба во Грција

8 ноември, 2010, Нема коментари
Грчката полиција соопшти дека сомнителниот пакет пронајден во унгарската Амбасада во Атина не содржал експлозив. Полицијата претходно го евакуираше унгарскиот дипломатски објект, и изјави дека сомнителниот предмет бил голем поштенски плик. Според грчката полиција,...

Бурма, избори после 2 децении

7 ноември, 2010, Нема коментари
Првите резултати од вчерашните избори во Бурма, Мјанмар, покажаа дека најдобро поминаа партииите кои се блиски на воената власт. Главната опозициска партија, предводени од добитничката на Нобелова награда Аун Сан Су Чи, го бојкотираа...

Секс скандал во Шведското кралство

7 ноември, 2010, Нема коментари
Швеѓаните повторно вниманието го имаат вперено во кралското семејство. Пред пет месеци беше големата свадбена церемонија на принцезата Victoria. Овој пат јавноста е шокирана од тивкиот, повлечен крал. По објавувањето на книгата во која...

Нови модели за плаќање на здравственото осигурување

7 ноември, 2010, Нема коментари
Законските измени кои го планира Министерството за здравство во Законот за здравствено осигурување предвидуваат нови модели на кои ќе се плаќа здравственото осигурување. Засега, според она што го презентираше министерот Бујар Османи, “во игра“...

Оружен грабеж во Охрид

7 ноември, 2010, Нема коментари
Оружен грабеж е извршен синоќа во строгиот центар на Охрид, а во инцидентот нема настрадани. Засега непознат вооружен маж во неделата околу 20,00 часот, извршил грабеж во продавницата „Топ Маркет“ во Охрид. Според првичните...

Кина во 2020 на месечината

7 ноември, 2010, Нема коментари
Кина планира на почетокот на 2020 година да испрати експедиција на месечината, изјави Kujang Zijuan, еден од претставниците на кинеската лунарна мисија. Тој додаде дека се планира да се слета на месечевиот јужен пол....
Почетна // Категорија "вести" (Page 794)
Горе