21 септември, 2019

Радио

Тарик Азиз осуден на смрт

25 октомври, 2010, Нема коментари
Поранешниот ирачки потпретседател на владата на Ирак и еден од најблиските соработници на Садам Хусеин, Тарик Азиз е осуден на смрт, поради злосторствата направени над шиитските политички партии. Пресудата денеска ја изрече ирачкиот Висок...

Колерата во Хаити однесе 208 животи

24 октомври, 2010, Нема коментари
Хаити се соочува со најголемата криза, после земјотресот на оваа карипска земја, кој ја потресе на 12 јануари, а животот го загубија 300.000 луѓе. Од колерата се заболеле 2394 жители, а погинале 208, се...

Хаос на протестите во Франција

19 октомври, 2010, Нема коментари
Франција вчера беше тотално парализирана, како последица на протестите на неколкуте синдикати кои демонстрираа против реформите кои владата сака да ги смени во пензискиот систем. Во неколку француски градови полицијата морала да употреби и...

Полицаец прегази три девојки, а брзата помош усмртила една од нив

19 октомври, 2010, Нема коментари
Руски полицаец кој возел во алкохолизирана состојба, удрил три девојки, а потоа возилото на брзата помош кое возело позади усмртила една од девојките, јавува Москва. Во близина на Томск, полицаецот откако ги удрил девојките,...

Цените на памукот скокаат, дали доаѓа крајот на големите шопинзи

17 октомври, 2010, Нема коментари
Зависниците од шопинг нема да се чуствуваат добро, откако цените на памукот рапидно растат. Поплавите во Пакистан и Кина оваа година уништија околу 2,5 милиони хектари со памук, а тоа е 25 проценти од...

Најсиромашна во Европа е Бугарија

17 октомври, 2010, Нема коментари
Податоците од 2008 година на Европарламентот покажале дека над 85 милиони жители т.е. дури 17 проценти од населението живеело сиромашно. Во 2005 година имало 16 проценти, а во 2000 година 15 проценти. Нашиот сосед...

Тајфунот Меги ги погоди Филипините

17 октомври, 2010, Нема коментари
Тајфунот Меги деенеска ги погоди Филипините, предивикувајќи одрони на земјиште, обилни врнежи од дожд и ветер побрз од 225км/ч. Илјадници жители ги напуштиле своите домови, училиштата во скоро сите области се затворени, а службите...

Dolce&Gabbana под истрага, затаиле 840 милиони евра данок

17 октомври, 2010, Нема коментари
Италијанските обвинители ја обвинија една од најголемите модни куќи Dolce&Gabbana дека не пријавила приход од 840 милиони евра (1,2 милијарда долари). Миланскиот дневник јавува дека Domenicu Dolceu i Stefanu Gabbani и уште пет лица...

Хилари Клинтон слетува во 3 часот, ќе ја чуваат 4.800 полицајци.

11 октомври, 2010, Нема коментари
Главната тема на разговори меѓу државниот врв и Клинтот ќе бидат преговорите меѓу Белград и Приштина, европската интеграција на Србија и добрососедските односи на Балканот. Хилари Клинтот ќе има состаноци само во Нов Белград,...

Жената на кинескиот нобеловец во куќен притвор

11 октомври, 2010, Нема коментари
Кинеските власти ја ставија Liu Xia, сопругата на кинескиот дисидент, добитникот на нобеловата награда за мир, во куќен притовр, а покрај тоа таа има и забрана за телефонирање и ограничување во движењето. Во близина...

Се за Европа

11 октомври, 2010, Нема коментари
Државата знаела дека геј парадата во Белград ќе предизвика конфликти. Безбедносните служби предупредиле дека геј парадата може да доведе до крвопролевања, но власта под притисок на ЕУ сепак решила да ризикува. Резултатот на крај...

Чилеанските рудари се натпреваруваат за Гинисов рекорд

11 октомври, 2010, Нема коментари
Рударите кои од 5 август се затрупани на длабочина од 700 метри во рудникот за бакар и злато, започнало натпреварување кој ќе издржи најдолго под земја, т.е. оној што ќе излезе последен ќе биде...

Бела ноќ во Скопје по шести пат

1 октомври, 2010, Нема коментари
Манифестацијата која традиоционална се одржува по шести пат во Скопје, ноќта ќе ја претвори во ден. Организаторите најваија дека покрај музичките настани оваа година ќе има и многу други активности на отворен простор. Посетителите...
Почетна // Категорија "вести" (Page 794)
Горе