22 септември, 2019

Радио

Стив Балмер продаде дел од своите акции од Мајкрософт

7 ноември, 2010, Нема коментари
Извршниот директор на Мајкрософт Стив Балмер продаде дел од своите акции во компанијата, и изјави дека тоа е од лични финансиски причини и несака да има никакви недоразбирања. Тој е целосно посветен на успехот...

Поскапува дизелот за половина денар

7 ноември, 2010, Нема коментари
Еуродизелот и Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ ќе бидат поскапи за половина денар за литар. Цената на бензините останува иста, ваква денес одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Еуродизалот ќе се продава за...

Расте бројот на жртви од колера на Хаити

7 ноември, 2010, Нема коментари
Бројот на жртви на епидемијата на колера на Хаити надмина 500, соопшти министерството за здравство на оваа средноамериканска островска земја во Карипското море. Последните два дена починале уште 59 луѓе, додека заразени се 617,...

Мајка го убила своето бебе кое имало само десет дена

7 ноември, 2010, Нема коментари
Светот се соочува со уште едно грозоморно убивство. Овој пат мајката го убила своето бебе кое имало само десет дена. Lyndsey Fiddler, 26, претходно била апсена за користење на дроги, и тоа во четвртиот...

Бурма, избори после 2 децении

7 ноември, 2010, Нема коментари
Првите резултати од вчерашните избори во Бурма, Мјанмар, покажаа дека најдобро поминаа партииите кои се блиски на воената власт. Главната опозициска партија, предводени од добитничката на Нобелова награда Аун Сан Су Чи, го бојкотираа...

Секс скандал во Шведското кралство

7 ноември, 2010, Нема коментари
Швеѓаните повторно вниманието го имаат вперено во кралското семејство. Пред пет месеци беше големата свадбена церемонија на принцезата Victoria. Овој пат јавноста е шокирана од тивкиот, повлечен крал. По објавувањето на книгата во која...

Нови модели за плаќање на здравственото осигурување

7 ноември, 2010, Нема коментари
Законските измени кои го планира Министерството за здравство во Законот за здравствено осигурување предвидуваат нови модели на кои ќе се плаќа здравственото осигурување. Засега, според она што го презентираше министерот Бујар Османи, “во игра“...

68 загинати во авионска несреќа во Куба

4 ноември, 2010, Нема коментари
Денеска рано сабајлево медиумите од Хавана – Куба, јавија за урнувањето на патнички авион ATR-72-212 на Кубаско-карибиската авиокопманија во центарот на земјата, при што загинаа 68 луѓе, меѓу кои 7 членови на екипажот и...

“Доинг бизнис 2011“ – Македонија на 38 место

4 ноември, 2010, Нема коментари
Македонија се нашла на 38 место во годишниот извештај за условите за работа на Светската банка во 183 земји членки на “Доинг бизнис 2011“ објавен во четврток. Земјата забележала пад за две места, мината...

Бомби за неколку амбасади во Атина

1 ноември, 2010, Нема коментари
Денеска во Атина бомби стигнаа до адресите на пет амбасади, а две бомби експлодираа, прво пред швајцарската амбасада, а подоцна и пред руската. Останатите бомби беа наменети за германската, бугарксата и чилеанската амбасада, до...

Индонезија – две природни катастрофи во рок од два дена

27 октомври, 2010, Нема коментари
Индонезија – не работел системот за предупредување од цунами. Бројот на жртви кои ги предизвика цунамито во Индонезија во понеделникот, можел да биде многу помал, доколку системот за предупредување за надојдување на цунамија работел....

Мохамед најпопуларно име за машките новороденчиња во Британија

27 октомври, 2010, Нема коментари
Името Мохамед кое беше трето рангирано минатата година, оваа дојде до првото место и го завземе местото на името Џек, кое беше на врвот на листата во изминатите 14 години. Оваа година на вкупно...

Дали Старбакс ќе се коцка со пиво и вино?

26 октомври, 2010, Нема коментари
Во обид да се остане во чекор со времето и потрошувачите, 40 годишниот кафетериски гигант може да почне да продава алкохол. Директорите на компанијата започнале тестирање во преработен и редизајниран маркетинг пристап на една...
Почетна // Категорија "вести" (Page 793)
Горе