27 февруари, 2020

Радио

Дали Ирска ќе стане должна како Грчка?

11 ноември, 2010, Нема коментари
Ирските финанскиски проблеми денеска се повеќе се заострени, откако инвеститорите кои се обложуваат на тоа дека Ирска наскоро ќе ја следи Грција во барањето помош од ЕУ, кои ги покачија каматите на 10 годишните...

Забавен раст на водечките економии во Европа

11 ноември, 2010, Нема коментари
Темпото на економско заздравување од кризата во големите економии низ Европа е забавено според официјалните проценки. Германија како најголема економска сила во Европа, бележи остар пад во третата четвртина, со раст од 0.7% во...

Воведување политика на едно куче

11 ноември, 2010, Нема коментари
Според новиот закон, секое домаќинство во 20 милионскиот Шангај во иднина ќе може да има по едно куче, објави China Daily. Во овој град има околу 800 илјади кучиња, а само четвртина од нив...

Романија ќе отпушти 26 илјади луѓе од јавниот сектор

11 ноември, 2010, Нема коментари
Според официјалните соопштенија, владата на Роминија ќе отпушти 26 илјади луѓе од јавниот сектор, додека платите во јавните претпријатија во средината на оваа година се намалија за 25%. Сите овие пресметки се направени само...

Симон Трпчевски утре во Њујорк

11 ноември, 2010, Нема коментари
Македонскиот виртуоз на пијано Симон Трпчевски ќе биде првиот Македонец што ќе настапи на една од најпрестижните концертни сцени во светот Карнеги Хол во Њујорк. Тој заедно со Балтиморскиот симфониски оркестар и диригентот Марин...

Регистрирани 24 нови видови на дрога

10 ноември, 2010, Нема коментари
Во текот на 2009 година во Европа се откриени и регистрирани 24 нови психоактивни супстанци, според извештајот на европската агенција за контрола на наркотици. Овие бројки се најголемите кои се регистрирани, и се двојно...

Монструмот Фрицл планирал да си го убие семејството

10 ноември, 2010, Нема коментари
Австрискиот монструм Јозеф Фрицл, планирал со киселина да си го убие целото семејство, кое го држеше и злоставуваше во подрумот, изјавил негов поранешен затврорски цимер за англискиот Sun. 75 годишниот Јозеф кој ја силуваше...

Сименс испраќа закрепнувачки сигнали

10 ноември, 2010, Нема коментари
Индустрискиот гигант Сименс на кој се гледа како на економски барометар, пред се заради големата палета на производи, соопшти дека нето загуба од 65% пониска во последната четвртина годинава, отколку лани. Загубата се должела...

Тензијата помеѓу средношколците повторно расте

10 ноември, 2010, Нема коментари
Вчера оклу 19: 00 часот во дворот на гимназијата “Димитрија Чуповски“ е нападнат и крвнички претепан осумнаесет годишник од тројца ученици Ј.М. (15) од “Димитрија Чуповски“ А.Ш. (16) од “Коле Неделковски“ и А.Х. (16)...

Мемоарите на Буш бестселер

10 ноември, 2010, Нема коментари
Моменти на вистината е насловот на книгата на поранешниот Американски претседател Џорџ Буш, која се продаде во 220.000 примероци, само еден ден по појавувањето. Повеќе од 20% од книгите се продадени преку интеренет, мемоарите...

Кучешкото месо промовирано во Велика Британија

10 ноември, 2010, Нема коментари
Кучешкото месо е промовирано по маркетите во Велика Британија. Лабрадор стекови, дакел колбаси, и сите оние кучиња кои се домашни миленичиња сега се на менито. На рекламите се претставуваат како органски меса. Одликувајќи се...

Завршува македонското претседавaње во Советот на Европа

9 ноември, 2010, Нема коментари
Во Стразбур денеска треба да се одржи состанок на Комитетот на министри на Советот на Европа на кое Македонија ќе треба да изврши примопредавање на претседавањето со Комитетот на министри на Турција. Македонија го...

ЕК оцени, нема значителен напредок во Македонија

9 ноември, 2010, Нема коментари
Според годинешниот извештај за реформскиот напредок на Македонија што го објави еврокомесарот за проширување на Европската Комисија Штефан Фуле, објавува дека нема напредок скоро во ниедна област што се оценува како битна од страна...
Почетна // Категорија "вести" (Page 793)
Горе