Category: интернет

Yahoo-Y-logo1-610x269.jpg
Акции на оваа комоанија нагло пораснаа за 5% поради гласините дека истата ќе се продава. Акции на Yahoo скокнаа речиси 6% до 17,60 $ на почетокот на тргувањето во Њујорк. Некои медиуми тврдат дека голем број инвестициски фирми се подготвуваат кој ќе ја преземе компанијата. Фирма за е-трговија Alibaba одби да ги коментира информациите дека […]

wi-tribe-610x239.gif
4G може да завземе голем дел од корисниците на бежичните мрежи, откако компанијата Sprint Nextel ја пушти во понеделникот WiMAX 4G мрежата во Њујорк. Од компнијата најавија дека новата генерација на безжични услуги е достапна во градот и околните области, а за многу брзо и во другите Американски држави. Новата услуга и првиот 4G може […]

yahoo-japan-610x261.jpg
Ако има било какви сомневања дека Yahoo Јапонија е одделен од Yahoo САД, слободно можат да се отфрлат, бидејќи Yahoo Јапонија потпиша договор за користење на Google пребарувачот наместо Microsoft. Договорот беше објавен во понеделникот и е потврден на блог постот на Google. Даниел Алегре, потпретседател на Google за Азија, Јапонија и Пацификот изјави дека […]

gggggg-610x269.jpg
Услугата која прикажува резултати на првото внесување на буква и се надополнува со секоја дополнителна, изгледа ветувачки. Но, сега ќе се потрудиме да наведеме две причини, зошто не би го користеле овој нов начин на пребарување. Google не знае што мислите вие во моментот: На пример, доколку внесете една буква тој ќе даде еден вид […]

images-610x269.jpg
YouTube одделот на Google ги тестира границите за натамошна понуда на видео канал во живо, што ќе им овозможи на други лица да емитуваат во живо преку истоимениот видео пребарувач. YouTube видео содржината ќе биде пристапна преку истоимената веб страна или пак преку апликација која ќе може да се вметне во веб страна или блог. […]

2009-04-videogames-610x269.jpg
Група научници од Кина откриле дека децата што поминуваат часови пред мониторите играјќи видео игри, полесно развиваат пријателства и ги подобруваат социјалните вештини. Игрите имаат поволно влијание врз срамежливите млади деца, бидејќи ја зголемуваат самодовербата. Научниците дошле до заклучок дека користа од видео и компјутерските игри е слична на онаа која децата ја остваруваат преку […]

s6_r_g-610x269.jpg
Постојано гледаме зголемување на побарувачката за податоци и тоа ги поведе научниците и главните истражувачки центри како што е МИТ, да се занесат во развојот на подобри технологии. Така, тимот воден од Винсент Чан – компјутерски инженер и професор по компјутерски науки на МИТ (Универзитет за инфорамциони технологии во Мацачусетс), направиле брилијантен пробив кој може […]

icann-foreign-domain-names-610x268.jpg
Кинескиот народ ќе може што поскоро да ги разгледува веб страниците со нивните симболи и знаци. ИКАН го одобри создавањето на домејни кои ги користат само кинеските знаци. Одлуката се базира на претходна работа да се креира интернационализација на имињата на домејни(ИДНс) со користење на нелатински симболи. Меѓу првите беа арапски скрипти за Египет, Саудиска […]

header-xxx-610x276.jpg
Одборот на директори на интернет корпорацијата ICANN изјави дека пуштањето на апликацијата за домен само за порнографија – ХХХ, се движи напред. Во случај да не знаете, ICANN e калифорниска непрофитна организација, одговорна за издавање на одобренија за администрација на домените “org“, “com“ и сличните на нив. Во текот на изминатите години, ХХХ предизвика бурни […]

Google_Logo-610x253.jpg
Француското Конкурентско Тело официјално го прогласи Google за монопол. Овој заклучок не е новост, но одлуката се појавува и оди после сите неофицијални заклучоци во САД или на некое друго место.“Google има доминантна позиција на маркетиншкиот пазар поврзано со он-лајн пребарувањата”, заклучува Француското Тело”. Неговиот пребарувач ужива голема популарност и во моментов изнесува 90 проценти […]

The-Pirate-Bay-1logo-610x269.jpg
Шведската база на мрежно споделување датотеки, која често пати беше обвинувана за кршење на авторски права и закони, сега е пробиена од тројца аргентински програмери. Аргентинското трио тврди дека ја има целата база на податоци, вклучувајќи ги имињата, ip-адресите и пораки од четири милиони регистрирани корисници, кои нелегално ја користеле пиратската мрежа за преземање и […]

computers1-610x269.jpg
1. Стјуардеси на англиски е најдолгиот збор кој на тастатурата се пишува само со левата рака. 2. 80% од фотографиите на интернет се од голи девојки 3. Куќата на Бил Гејтс е дизајнирана со Мекинтош 4. До 2012 година ќе има околу 17 милијарди уреди поврзани на интернет 5. Домените се регистрираат во повеќе од […]