25 јуни, 2019

Радио

10 професии кои носат до развод

14 февруари, 2011, Нема коментари
Магазинот “Police and criminal psychology” објави една статија која е напишана од страна на неколку психолизи. Во оваа статија психолозите ги објавиле резултатите од неодамнешните истражувања направени со цел да се утврдат кои се...

Точкасти дезени за пролет 2011

9 февруари, 2011, Нема коментари
Во престојната пролетна сезона која со нетрпение ја очекуваме, освен анимал принт, цветните дезени, и пругасти дезени се почесто во најновите колекции на врвните дизајнери се забележуваат точкастите дезени. Кога станува збор пак за...

Темното чоколадо ја спречува појавата на брчки

9 февруари, 2011, Нема коментари
По новото откритије, жените може слободно да се препуштат на слаткото задоволство- чоколадата. Резултатите од едно истражување покажале дека само еден ред од темно чоколадо дневно, може да ја спречи појавата на брчки. Оваа...

Златна маска за подмладување

8 февруари, 2011, Нема коментари
Легендата вели дека Клеопатра, својата убавина ја зачувала и негувала токму поради тоа што преспивала со златна маска. Јапонската козметичка компанија “Umo Inc” претстави третман за лице кој е од чисто злато, за кој...

Мажите сакаат црна долна облека!

8 февруари, 2011, Нема коментари
Најновите истражувања направени во Британија, побиваат уште еден мит на жените. До сега повеќето жени сметаа дека долната облека во црвена боја е најсекси, и мажите највеќе се возбудуваат кога ќе ја видат својата...

Со рен до подобра циркулација

8 февруари, 2011, Нема коментари
Ренот е многу здрав зеленчук кој помага за чистење на нашето тело и протерување на штетните токсини. Ренот исто така ја забрзува циркулацијата, па затоа е препорачливо за сите оние кои имаат проблеми со...

Ќумбињата на дрва може да предизвикаат рак и болести на срцето

7 февруари, 2011, Нема коментари
Иако се повеќе се користат, заради зголемените цени на нафтата и струјата, сепак научниците предупредуваат дека ќумбињата на дрва произведувале невидливи честици кои можат да предизвикаат срцеви заболувања и рак. Вдишувањто на честичките кои...

Неколку трикови за неудобни чевли

7 февруари, 2011, Нема коментари
Сигурно до сега ви се има случено да дадете поголема сума на пари за еден пар чевли, и токму тие чевли да претставуваат голема болка додека ги носите. Сигурно нема да ги оставите чевлите...

Револуција во медицината – рендгенот заминува во историјата?

4 февруари, 2011, Нема коментари
Хирурзите во иднина наместо црно-белите рендгенски снимки, би можеле да имаат 3Д слики и тоа во боја. Специјална компјутерска програма, на компанијата “БодиВиз“, рендгенските зраци и ултразвукот ги прикажува во тродимензионален облик во боја....

Четири типа на емоционален идиот

3 февруари, 2011, Нема коментари
Сите ние имаме понекогаш проблеми и се трудиме да ги надминеме. Но, кога станува збор за мажите, мора да признаеме дека не им лесно. Кога ќе ги наведеме следните четири типови на емоционални инвалиди,...

Срцето ќе може само да се регенерира?

3 февруари, 2011, Нема коментари
Британската фондација за срце, започна проект за кој одвои 50.000.000 фунти, или 80 милиони евра и има за цел во рок од една деценија да развие експериментални лекови кои ќе овозможат срцевите клетки да...

Лековитите својства на бананата

3 февруари, 2011, Нема коментари
Бананата е вкусно тропско овошје, кое содржи изобилство на витамини и минерали. Затоа со секој дневното нејзино конзумирање може да се спречи појава и развој на некои болести. Бананата содржи три природни шеќери фруктоза,...

Совети за убави раце

3 февруари, 2011, Нема коментари
Во текот на зимските месеци на кожата и треба дополнителна нега. Студениот воздух ја суши кожата на лицето, косата, а негативни траги остава и на нашите раце. За да ги заштитите рацете потребно е...
Почетна // Категорија "живот" (Page 887)
Горе