27 февруари, 2017

Радио

Icann ги одобри кинеските карактери за веб домејни

24 септември, 2010, Нема коментари
Кинескиот народ ќе може што поскоро да ги разгледува веб страниците со нивните симболи и знаци. ИКАН го одобри создавањето на домејни кои ги користат само кинеските знаци. Одлуката се базира на претходна работа...

ХХХ домените чекор поблиску до реалноста

24 септември, 2010, Нема коментари
Одборот на директори на интернет корпорацијата ICANN изјави дека пуштањето на апликацијата за домен само за порнографија – ХХХ, се движи напред. Во случај да не знаете, ICANN e калифорниска непрофитна организација, одговорна за...

Acer Ferari Liquid E – исклучително брз мобилен телефон

24 септември, 2010, Нема коментари
Компанијата Ацер многу често ги изненадува сите фанови на Ферари. Овој пат на пазарот е пуштенa новата специјална едиција на паметен телефон со име Acer Ferari Liquid E, тежок 135 грама, со процесор снапдрагон...

Франција го прогласи Google за монопол

24 септември, 2010, Нема коментари
Француското Конкурентско Тело официјално го прогласи Google за монопол. Овој заклучок не е новост, но одлуката се појавува и оди после сите неофицијални заклучоци во САД или на некое друго место.“Google има доминантна позиција...

Office со пониска цена за Mac 2011 во октомври

24 септември, 2010, Нема коментари
Microsoft до крајот на октомври ќе издаде Office за Mac 2011по пониска цена. Office за Mac Home и Student ќе чини 20% помалку, односно 119 долари. Office за Mac Home и Business ќе чини...

Истражување преку мобилни телефони за помош на Хаити

24 септември, 2010, Нема коментари
По пресметките за последиците од земјотресот на Хаити во јануари оваа година, се истакна важноста за подигнување на национален телефонски сервис и што побрзо функционирање на истиот. Компанијата Телеком без граници (Télécoms Sans Frontières...

“Пајрат Беј” хакиран, украдени информации од 4 милиони корисници

24 септември, 2010, Нема коментари
Шведската база на мрежно споделување датотеки, која често пати беше обвинувана за кршење на авторски права и закони, сега е пробиена од тројца аргентински програмери. Аргентинското трио тврди дека ја има целата база на...

Како да го исчистите вашиот компјутер од malware и вируси

24 септември, 2010, Нема коментари
Понекогаш вашиот компјутер може да се успори доколку дискот е недефрагментиран, ако имате малку простор на вашиот хард диск или пак, премалку меморија. Во тие моменти најверојатно треба да се сомневате и на присуството...

Ирански новинар ја тужи Нокиа за телефонски повик кој го сместил во затвор

24 септември, 2010, Нема коментари
Новинарот Иса Сахаркиз покрена судска постапка за телефонската компанија Нокиа, конкретно за нејзината надзорна технологија, која им помогнала на иранските власти да го следат и уапсат. Новинарот бил фатен и испратен во затвор пред...

Интересни факти за компјутерите и интернетот

24 септември, 2010, Нема коментари
1. Стјуардеси на англиски е најдолгиот збор кој на тастатурата се пишува само со левата рака. 2. 80% од фотографиите на интернет се од голи девојки 3. Куќата на Бил Гејтс е дизајнирана со...

Непризнатиот пронаоѓач на компјутерот

24 септември, 2010, Нема коментари
Томас Едисон ја измисли светилката, Никола Тесла наизменичната струја, но кој го измисли компјутерот? На основа на правото за патент, може да се одговори дека пронаоѓач на компјутерот бил англискиот математичар, филозоф и политички...

Медиатек ќе се придружи со Оха за да направат поевтини Андроид телефони

24 септември, 2010, Нема коментари
Компанијата Медиатек е позната по тоа што ги снабдува сите чипсетови за производителите на телефони во Кина. Повеќето евтини телефони на кинескиот и индискиот пазар се поддржани од оваа компанија. Компанијата е подготвена да...

10 причини за да го изберете Microsoft Office 2010

24 септември, 2010, Нема коментари
Новиот Office 2010 ви нуди моќни начини да ја извршите работата во канцеларијата, дома или на училиште. Брзо и креативно ќе ве освои преку подобрени и едноставни алатки, шаблони, шематски бои и можности за...
Почетна // Категорија "хај-тек" (Page 96)
Горе