28 мај, 2020

Месар- бунтовник открива: кога колбасот станува пробиотик?

Доколку некој се прашува зошто Велика Британија не станала горда индустрија за месо, одговорот го дал Џејмс Свифт. Тој вели дека како држава Британија започнала со урбанизација цел век пред останатите европски земји и...

Топ 10 намирници за зголемување на пенисот!

Здравата исхрана има значителни здравствени придобивки, вклучувајќи ги и придобивките од зголемувањето на пенисот. Природното зголемување на пенисот е сигурно, ефтино и здраво, а најдобрата храна за зголемување на пенисот е: Лук – истражувањата...

Диета со сок од грејпфрут! 23 кг за 2 месеци!!!

За 2 месеци ќе ослабнете 23кг! Правила: Треба да се пијат по 8 чаши свежо цеден сок од грејпфрут секојдневно. Во 8 наврати по 250 мл или вкупно 2 литри сок дневно. Сокот од...

Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од појава на дијабетис!

Појадокот е најважниот оброк во денот, па затоа е важно тој да е добро избалансиран и направен од вистинските намирници. Ако секое утро го започнете на овој начин, ќе го спасите вашето тело од...

Уживајте во умерено: 10 легални намирници кои може да предизвика халуцинации

Во случај на прекумерно конзумирање на некои од овие 10 намирници, може да се појават халуцинации и некои компликации, затоа уживајте со умереност, на крајот на краиштата, како и во сè друго … 1....

Дали јадеме чоколадо погрешно? По овој трик, задоволството би требало да е многу поголемо

Постои долга историја на какаото, главната состојка во чоколадото. Според некои студии, луѓето уживаат во специфичниот, малку горчлив вкус на ова овошје повеќе од 2000 години. Различни верзии на чоколадо многу воодушевија низ историјата,...

Зошто кафето не треба да се загрева, туку да се испие за максимум 60 минути

 Веројатно веќе ви се случило дека сте заборавиле на кафето и дека се олади, особено сега кога веројатно работите од дома. За најдобар вкус, кафето е најдобро е да го испиете во рок од...

На 70 години, доби тело што го немаше ни на 20: Благодарение на овие едноставни правила!

Таа е најстарата фитнес инструкторка, има 73 години и тело на кое и завидуваат и многу помлади девојчиња. За оваа неверојатна трансформација, заслужна е една работа Кога наполнила 70 години, Џун Мекдоналдс, имала близу...

Храна за подобар секс – откријте ја природната Вијагра

Одредени витамини и минерали имаат моќ да го подигнат нивото на хормоните и да ја зголемат чувствителноста на нервите. Следниот пат, запрашајте се зошто чувствувате необјаснет сексуален нагон веднаш после вечерата. Јадете зелено Спанаќот...

Една состојка, а девет различни јадења: што треба да знаете за мексиканската храна?

Иако речиси сите јадења се послужуваат во тортиља, сè уште не ви е јасна разликата помеѓу енчилада и чимичанга, бурито и такос? Тортиљата е основа на мексиканската кујна, а начинот на кој се полни,...

Заработува, а не излегува од дома: Баба Нерина од Италија го воодушеви светот со нејзиното онлајн готвење

Пред корона вирусот, бабата Нерина од предградијата на Рим, имаше работилница за туристи кои сакаа да однесат дома ново знаење и неизбришливи спомени од Италија. Поточно, таа ги учеше како да направат домашни тестенини....

Со помош на овој трик јагодите нема да ви се расипат во фрижидерот и 24 часа по купувањето

Има ли нешто поубаво од свежи јагоди кога се во сезона? За жал ова овошје брзо се расипува, особено ако е органско. За среќа, постои трик со кој може да им се продолжи рокот...

Зошто сендвичите се повкусни кога некој друг ќе ги направи?

Дали некогаш ви се случило храната да ви биде повкусна кога некој друг ви ја подготвува? Ако вашиот одговор е позитивен, прочитајте како познатиот психолог Даниел Канман го објаснил овој феномен за NY Times:...
Почетна // Life Story // Категорија "Исхрана" (Page 6)
Горе